Postanowienie SN z dnia 25 września 2019 r., sygn. I CZ 78/19
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)
SSN Władysław Pawlak
SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa A. B. i R. G. przeciwko E. J. i W. J. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 25 września 2019 r., zażalenia pozwanych na wyrok Sądu Okręgowego w W. z dnia 23 maja 2019 r., sygn. akt XXVII Ca (...),
uchyla zaskarżony wyrok, pozostawiając rozstrzygnięcie o kosztach postępowania zażaleniowego Sądowi wydającemu orzeczenie kończące postępowanie.
Uzasadnienie
Powodowie R. G. i A. B. wytoczyli przeciwko pozwanym E. J. oraz W. J. pięć powództw o zapłatę, które zostały połączone do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia. Wszystkie pozwy dotyczyły roszczeń o solidarne zasądzenie odszkodowań za szkody wyrządzone im przez pozwanych w związku z samowolnym przesunięciem ogrodzenia w głąb nieruchomości zajmowanej przez powodów. Wskazane przez powodów szkody obejmowały zburzenie wzniesionego przez nich ogrodzenia, bezumowne zajęcie części ich ogrodu warzywnego na nielegalne składowisko odpadów ze zburzonego płotu, zniszczenie roślin, na które zrzucono gruz, zajęcie pasa gruntu należącego do powodów po postawieniu przez pozwanych nowego parkanu i kosztów zabezpieczenia odcinka między działkami, który pozostał nieogrodzony.
Wyrokiem z dnia 5 lutego 2018 r. Sąd Rejonowy w W. oddalił w całości zgłoszone żądania. Ustalił, że działki, stanowiące wspólność małżeńską stron, sąsiadują ze sobą. W dniu 5 września 2013 r. pozwani z synem i wynajętymi pracownikami zburzyli wyznaczające granicę ogrodzenie z siatki na podmurówce i postawili nowe, przesunięte kilkanaście centymetrów w głąb działki powodów. Część gruzu z usuniętego płotu została na polecenie powoda złożona na nieruchomości powodów. Na nieruchomości powodów między płotem a budynkiem znajdują się rośliny, w tym uprawy warzywne. W wyniku przesunięcia ogrodzenia powstał niezabezpieczony odcinek o długości około metra, który powód zakrył siatką ogrodzeniową. Powodowie wygrali sprawę o przywrócenie posiadania wytoczoną przeciwko pozwanym. Wyrokiem z dnia 15 grudnia 2015 r. Sąd Rejonowy w P. nakazał, aby pozwani wydali powodom samowolnie zajęty pas gruntu, usunęli z niego wybudowane przez siebie ogrodzenie oraz umożliwili powodom budowę na istniejących fundamentach ogrodzenia w takim kształcie i w granicach, jak przed dniem 5 września 2013 r. W lipcu 2016 r. powodowie bezskutecznie wezwali pozwanych do naprawienia wyrządzonej im szkody.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty