05.06.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 5 czerwca 2019 r., sygn. V CSK 141/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Wojciech Katner (przewodniczący, sprawozdawca

SSN Marian Kocon

SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z powództwa Fundacji G. w J. przeciwko Gminie J. z udziałem interwenienta ubocznego po stronie pozwanej J. W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 5 czerwca 2019 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 26 października 2017 r., sygn. akt I ACa (...),

oddala skargę kasacyjną i zasądza od strony powodowej na rzecz pozwanej kwotę 2700,- (dwa tysiące siedemset) złotych z tytułu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 października 2017 r. Sąd Apelacyjny w (...) oddalił apelację strony powodowej Fundacji G. w J. od wyroku Sądu Okręgowego w J. z dnia 10 listopada 2016 r., z wyjątkiem uchylenia zaskarżonego wyroku w punkcie pierwszym co do kwoty 10 000 złotych oraz w zakresie kosztów postępowania. Zaskarżonym wyrokiem oddalone zostało powództwo przeciwko Gminie J. o obniżenie ceny ze względu na wady ukryte nieruchomości nabytej przez powoda od pozwanej oraz odszkodowania za zniszczenia wynikające z zalania wnętrza przez brak zabezpieczenia instalacji wodnej i co. przed skutkami mrozów. Ponadto, według powodowej Fundacji nie uzyskała ona obniżenia opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, mimo że nabyta nieruchomość stanowi zabytkowy park i budynek o charakterze pałacowym, który także powinien zostać uznany za zabytek.

Jak ustalono w sprawie pozwana Gmina w wyniku uwłaszczenia była właścicielką opisanej szczegółowo nieruchomości, stanowiącej działkę gruntu zabudowaną wspomnianym budynkiem, znajdując się w strefie ochrony uzdrowiskowej uzdrowiska C. W budynku od 1992 r. do końca sierpnia 2005 r. było prowadzone prywatne przedszkole, a po zakończeniu jego działalności został on wystawiony na sprzedaż wraz z użytkowaniem wieczystym gruntu, na którym jest posadowiony. Przez teren działki przebiega sieć kanalizacyjna i podziemny przewód energetyczny wysokiego napięcia oraz przyłącze wysokoparametrowe i magistrala cieplna ciągnąca się wzdłuż ulicy, około 15 metrów od ogrodzenia po wewnętrznej stronie działki, będące własnością Przedsiębiorstwa Energetyki (...) spółki z o.o., a w piwnicy budynku znajduje się węzeł cieplny. Pod koniec lutego 2005 r. została spuszczona woda ze wszystkich urządzeń cieplnych - kaloryferów i zbiornika na ciepłą wodę. Główne zawory wody i ciepła zostały zamknięte. W czasie użytkowania budynku jako przedszkola nie był w nim przeprowadzany remont, a jedynie drobne bieżące naprawy. Budynek został postawiony w 1912 r. jako obiekt wolnostojący, trzykondygnacyjny, podpiwniczony, zrealizowany w technologii tradycyjnej. Ma konstrukcję mieszaną: ściany murowane z cegły ceramicznej, stropy stalowo-ceramiczne nad piwnicami i stropy belkowe drewniane nad kondygnacjami nadziemnymi, drewnianą konstrukcję dachu, pokrycie z dachówki ceramicznej. Ochronę przed wilgocią stanowi drenaż opaskowy wraz ze studzienkami rewizyjnymi, a także izolacje przeciwwilgociowe pionowe ścian fundamentowych i piwnicznych oraz poziome w płaszczyźnie posadzek piwnic.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty