Postanowienie SN z dnia 16 maja 2019 r., sygn. III CZ 11/19
W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, w którym małoletnie dziecko reprezentowane jest przez jednego z rodziców będącego też spadkobiercą regułą jest, iż nie zachodzi między nimi kolizja interesów, wykluczająca w myśl art. 98 § 3 k.r.o. w związku z § 2 tego artykułu reprezentację dziecka przez tegoż rodzica. Jednakże wyjątkowo, gdy np. rodzic reprezentujący dziecko domaga się na swoją rzecz udziału w spadku ponad wynikający z treści testamentu albo podważa ważność testamentu sporządzonego na rzecz dziecka, działanie jego zmierza do uszczuplenia udziału w spadku przypadającego dziecku lub nawet do pozbawienia go tego udziału.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Anna Owczarek (przewodniczący)
SSN Krzysztof Pietrzykowski (sprawozdawca)
SSN Marta Romańska
w sprawie z wniosku M. B. przy uczestnictwie B. S. oraz J. S. o stwierdzenie nabycia spadku, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 16 maja 2019 r., zażalenia wnioskodawczyni na postanowienie Sądu Okręgowego w K. z dnia 16 sierpnia 2018 r., sygn. akt II Ca (...),
oddala zażalenie.
Uzasadnienie
M. B. wniosła o otwarcie testamentu ustnego, sporządzonego w dniu 6 grudnia 2012 r. w T. przez spadkodawczynię I. S., który został spisany w A. w dniu 9 stycznia 2013 r. przez R. B. i podpisany przez A. B. i J. K., a także o stwierdzenie, że spadek po I. S. zmarłej w dniu 30 grudnia 2012 r. w T. i tam ostatnio stale zamieszkałej nabyła na podstawie tego testamentu wnuczka J. S.. W odpowiedzi na wniosek uczestniczka B. S. wniosła o uznanie nieważności testamentu ustnego z dnia 6 grudnia 2012 r. oraz o stwierdzenie, że spadek po I. S. nabyła na podstawie ustawy w całości jej córka B. S.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty