Postanowienie SN z dnia 10 maja 2019 r., sygn. I CSK 207/18
Należy opowiedzieć się przeciwko objęciu nabycia prawa własności w drodze zasiedzenia zakresem znaczeniowym zawartego w art. 2 ustawy z 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju zwrotu "przekształcenia własnościowe", co skutkuje niedopuszczalnością nabycia tą drogą własności nieruchomości leśnych Skarbu Państwa, mimo spełnienia przesłanek wynikających z art. 172 i n. k.c. Zakaz taki, jeśli miałby zostać ustanowiony, powinien w sposób wyraźny, na kształt przedstawionych wcześniej wyjątków, przełamywać zasadę dopuszczalności nabycia przez zasiedzenie każdej nieruchomości (art. 172 § 1 i 2 k.c).
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Krzysztof Strzelczyk
SSN Katarzyna Tyczka-Rote
w sprawie z wniosku J. H. i B. H. przy uczestnictwie Skarbu Państwa - Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo B. o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 10 maja 2019 r., skargi kasacyjnej uczestnika od postanowienia Sądu Okręgowego w K. z dnia 6 czerwca 2017 r., sygn. akt I Ca (...),
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wnioskodawcy J. H. i B. H. domagali się stwierdzenia nabycia przez nich z dniem 1 października 2005 r. w drodze zasiedzenia prawa własności części działki oznaczonej numerem ewidencyjnym 631, położonej w Z. w gminie S., odpowiadającej dawnej działce numer 400/2 o powierzchni 1,54 ha.
Sąd pierwszej instancji - Sąd Rejonowy w L. ustalił, że w księdze wieczystej prawo własności działki nr 631 jest wpisane na rzecz Skarbu Państwa. Od lat 40. XX w. ojciec wnioskodawcy władał gospodarstwem rolnym obejmującym także ówczesną działkę numer 400/2 stanowiącą las, w którym wycinał drzewo, a z surowca uzyskanego z tego lasu zbudował dom. Następnie gospodarstwo przejęła jego żona, która korzystała zarówno z gruntów rolnych, jak i leśnych. W 1960 r. kierownik Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa w L. potwierdził, że R. H. użytkuje 2 ha gruntu oraz 1,15 ha lasu, jako grunty własne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty