22.03.2019 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 22 marca 2019 r., sygn. IV CSK 430/17

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przybiera postać świadczenia jednorazowego, a nie świadczenia okresowego. W ustaleniu wysokości wynagrodzenia trzeba dokonać prognostycznej oceny wszelkich następstw obciążenia gruntu służebnością przesyłu. Skoro jednak w art. 3052 § 2 k.c. mowa o wynagrodzeniu odpowiednim, to należy uznać, że sąd jest uprawniony do określenia, według przyjętych, przejrzystych reguł, jaka suma będzie w badanych okolicznościach uznana za równoważącą ogół następstw ustanowienia służebności dotykających właściciela nieruchomości. Wynagrodzenie odpowiednie w rozumieniu art. 3052 § 2 k.c. nie musi być finansowym ekwiwalentem wszystkich ograniczeń i uszczerbków wynikających z obciążenia gruntu służebnością przesyłu.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Janiszewska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Joanna Misztal-Konecka

SSN Tomasz Szanciło

w sprawie z wniosku E. M. przy uczestnictwie G. Spółki Akcyjnej w W. o ustanowienie służebności przesyłu, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 22 marca 2019 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w T. z dnia 19 kwietnia 2017 r., sygn. akt VIII Ca (...),

uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w T., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w T., uwzględniając apelację uczestniczki postępowania, G. S.A. w W., zmienił postanowienie Sądu Rejonowego w T. w ten sposób, że obniżył z kwoty 26 475 zł do kwoty 9975 zł wysokość wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu, należnego wnioskodawcy, E.M. Ponadto oddalił apelację wnioskodawcy zmierzającą do podwyższenia tego wynagrodzenia i orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego (art. 520 § 1 k.p.c).

Rozstrzygnięciem Sądu Rejonowego zostało objęte ustanowienie za wynagrodzeniem bliżej określonej służebności przesyłu, w związku z posadowieniem na nieruchomości wnioskodawcy urządzeń służących do przesyłu gazu, w tym gazociągów wysokiego ciśnienia DN 400 i DN 500, położonych obok siebie w odległości ok. 7-9 metrów. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pas terenu pod gazociąg objęty jest strefą ochronną o szerokości po 25 metrów, licząc w obie strony od osi gazociągu. W tej strefie jako podstawowe przeznaczenie ustalono rolnicze wykorzystanie gruntów z zakazem zabudowy oraz sadzenia drzew i krzewów. Natomiast na terenach leśnych, w tym w zalesionej części nieruchomości należącej do wnioskodawcy, został ustalony pas niepodlegający zalesieniu o szerokości po 3 metry w obie strony od osi gazociągu. Na pozostałej części nieruchomości nie obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w studium uwarunkowań i kierunków rozwoju gminy nieruchomość jest przeznaczona pod tereny ekologiczne i predysponowane do zalesień oraz tereny lasów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty