16.05.2019 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 16 maja 2019 r., sygn. III CZP 110/18

Wybudowanie urządzeń przesyłowych na gruncie osoby trzeciej za jej zgodą wyrażoną bez zachowania formy aktu notarialnego świadczy o złej wierze posiadacza służebności.

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Anna Owczarek (przewodniczący)

SSN Krzysztof Pietrzykowski

SSN Marta Romańska (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku Z. T. i E. T. przy uczestnictwie T. S.A. z siedzibą w K. o ustanowienie służebności przesyłu, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 16 maja 2019 r., zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w O. postanowieniem z dnia 3 grudnia 2018 r., sygn. akt II Ca [...],

"Czy można uznać, że przedsiębiorstwo przesyłowe, które posadowiło urządzenia przesyłowe na gruncie osoby trzeciej za jej wyraźną zgodą wyrażoną tylko w formie pisemnej w trakcie procesu budowlanego, mogło nabyć służebność przesyłu w dobrej wierze?"

podjął uchwałę:

Wybudowanie urządzeń przesyłowych na gruncie osoby trzeciej za jej zgodą wyrażoną bez zachowania formy aktu notarialnego świadczy o złej wierze posiadacza służebności.

Uzasadnienie

Wnioskodawcy Z. T. i E. T. wnieśli o ustanowienie na nieruchomości, której są współwłaścicielami, służebności przesyłu na rzecz T. S.A. w K. za wynagrodzeniem.

Uczestnik T. S.A. w K. podniósł zarzut zasiedzenia służebności przesyłu na nieruchomości wnioskodawców i wniósł o oddalenie wniosku.

Postanowieniem z dnia 15 marca 2018 r. Sąd Rejonowy w S. oddalił wniosek.

Sąd Rejonowy ustalił, że nad nieruchomością wnioskodawców przechodzi napowietrzna linia energetyczna wchodząca w skład przedsiębiorstwa uczestnika, a na gruncie postawiony jest jeden słup. Na budowę odcinka sieci przesyłowej przebiegającej przez nieruchomość wnioskodawców wyraził zgodę jej poprzedni właściciel. Poprzednik prawny uczestnika rozpoczął eksploatację linii przesyłowej w 1991 r., po czym przeniósł jej posiadanie na uczestnika, który stale z niej korzysta.

Sąd Rejonowy odwołał się do art. 292 k.c. w związku z art. 305 k.c, jako podstawy nabycia służebności przesyłu przez zasiedzenie. Uznał posiadanie urządzeń przesyłowych na nieruchomości wnioskodawców wykonywane przez uczestnika i jego poprzedników prawnych za samoistne. Okres takiego posiadania urządzeń przesyłowych konieczny do nabycia służebności przez zasiedzenie zależy od dobrej lub złej wiary posiadacza. Skoro poprzednik uczestnika wybudował sieć przesyłową na nieruchomości wnioskodawców za zgodą jej ówczesnego właściciela, który nie sprzeciwiał się też podejmowaniu czynności w związku z ich eksploatacją, otrzymał decyzję lokalizacyjną na budowę i stosowne pozwolenia, to mógł pozostawać w słusznym przekonaniu, że ma prawo o treści odpowiadającej obecnej służebności przesyłu do eksploatowania sieci i korzystania ze słupa na gruncie wnioskodawców. W czasie realizowania inwestycji nie istniały bowiem przepisy określające rodzaj tytułu prawnego do nieruchomości legitymującego do posadowienia na niej urządzeń przesyłowych, których nierespektowanie można obecnie zarzucić uczestnikowi ze skutkiem przypisania mu wejścia w posiadanie służebności w złej wiarze. Uczestnik wykazał, że jest następcą prawnym przedsiębiorstwa, które posadowiło urządzenia przesyłowe na nieruchomości wnioskodawców oraz że wykorzystywał te urządzenia w związku z wykonywaniem na gruncie wnioskodawców aktów posiadania służebności o treści służebności przesyłu, a jego posiadanie łącznie z posiadaniem poprzednika trwało dwadzieścia lat, nabył zatem służebność, której dotyczy wniosek przez zasiedzenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty