Wyrok SN z dnia 22 lutego 2019 r., sygn. IV CSK 139/18
W sprawach dotyczących czynów nieuczciwej konkurencji polegających na wprowadzaniu w błąd, ze względu na szczególne rozłożenie w art. 18a u.z.n.k. ciężaru dowodu okoliczności doniosłych dla odpowiedzi na pytanie o zasadność roszczeń powoda, to pozwany ma wykazać prawdziwość oznaczeń towarów, które wprowadza do obrotu, a niesprostanie temu obowiązkowi powoduje, iż można mu przypisać popełnienie czynu nieuczciwej konkurencji.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący)
SSN Anna Kozłowska
SSN Marta Romańska (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa A. z siedzibą w G. (Szwecja) przeciwko P. S. o nakazanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 22 lutego 2019 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 19 października 2017 r., sygn. akt V ACa (...),
uchyla zaskarżony wyrok w pkt. II - IV i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód - A. w G. (Szwecja) na podstawie art. 296 ust. 1 i art. 286 w zw. z art. 296 ust. 2 pkt 1 -3 i art. 155 ust. 1 -3 ustawy z 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 776, dalej jako "p.w.p.") oraz art. 18 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 i art. 3 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 419, dalej jako "u.z.n.k.") - wniósł o: 1) nakazanie pozwanemu P. S. zaniechania naruszeń praw ochronnych na słowny znak towarowy "S.", zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP pod numerem R - (...)1 oraz na słowno-graficzny znak towarowy "S.", przedstawiający napis S., kreślony czcionką fantazyjną, pod którym znajduje się schematyczny rysunek łożyska, zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP pod numerem R - (...)7, tj. działań polegających na składowaniu, oferowaniu, wprowadzaniu do obrotu, imporcie i eksporcie oraz reklamie łożysk, w tym ich opakowań, bezprawnie opatrzonych oznaczeniami identycznymi z co najmniej jednym z powyższych znaków towarowych lub oznaczeniami zawierającymi skrót "S." pisany dowolną czcionką; 2) nakazanie pozwanemu zaniechania naruszeń praw ochronnych na powyższe znaki towarowe polegających na wprowadzaniu do obrotu oryginalnych łożysk S. bez opakowań; 3) nakazanie pozwanemu zaniechania naruszeń praw ochronnych na powyższe znaki towarowe polegających na wprowadzaniu do obrotu nieoryginalnych łożysk S. w opakowaniach, na których bezprawnie został umieszczony co najmniej jeden ze znaków towarowych powoda lub opatrzonych oznaczeniami zawierającymi skrót "S." pisany dowolną czcionką; 4) nakazanie pozwanemu zniszczenia konkretnie wskazanych łożysk i opakowań stanowiących jego własność oraz łożysk przestarzałych, znajdujących się w depozycie Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji (KMP) wB.; 5) nakazanie pozwanemu zamieszczenia na jego koszt, w dwóch kolejnych wydaniach ogólnopolskiego dziennika "G.", dziennika "R." i dziennika "P." (tj. łącznie 6 razy), na jednej z trzech pierwszych stron bez ogłoszeń, ogłoszenia o wielkości co najmniej % strony, sformatowanego przy pomocy czcionki o rozmiarze co najmniej 12 pkt, o treści: "P. S. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Agencja Handlowo - Usługowa T. w B. przyznaje, że dokonywał obrotu łożyskami bezprawnie opatrzonymi znakami towarowymi zarejestrowanymi na rzecz A., tj. słownym i słowno-graficznym znakiem towarowym S., oraz oryginalnymi, lecz nie nadającymi się do obrotu łożyskami S., czym naruszył prawa ochronne na znaki towarowe oraz zasady uczciwej konkurencji. P.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty