Postanowienie SN z dnia 10 stycznia 2019 r., sygn. II CSK 337/18
Sam nierówny stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego nie może być uznany za ważny powód w rozumieniu art. 43 k.r.o.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Henryk Pietrzkowski (przewodniczący)
SSN Anna Owczarek (sprawozdawca)
SSN Karol Weitz
w sprawie z wniosku D. W. przy uczestnictwie M. N. o podział majątku wspólnego, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 10 stycznia 2019 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w Ł. z dnia 5 listopada 2014 r., sygn. akt III Ca (...),
oddala skargę kasacyjną pozostawiając rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego Sądowi, który wyda orzeczenie kończące postępowanie w sprawie.
Uzasadnienie
Wnioskodawca D. W. wniósł o podział majątku wspólnego z uczestniczką M. N. oraz o rozliczenie pożytków z majątku wspólnego pobranych przez uczestniczkę w kwocie 210.000 zł w okresie od stycznia 2006 r. do dnia złożenia wniosku z tytułu czynszu najmu lokali mieszkalnych i w kwocie 52.141 zł uzyskanych w grudniu 2006 r. tytułem zwrotu nienależnie pobranego podatku.
Uczestniczka M.N. zakwestionowała skład majątku wspólnego oraz proponowany we wniosku sposób podziału. Wniosła ponadto o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym w proporcji 95% dla niej i 5% dla wnioskodawcy, o rozliczenie środków pieniężnych pobranych przez wnioskodawcę bez jej zgody i zwrotu nakładów dokonanych z jej majątku osobistego na majątek wspólny.
Postanowieniem wstępnym z dnia 13 października 2013 r. Sąd Rejonowy w Ł. ustalił, że udział M. N. w majątku wspólnym wynosi 75%, a D. W. - 25%. Postanowieniem z dnia 5 listopada 2014 r. Sąd Okręgowy w Ł. oddalił apelację wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty