27.06.2019

Postanowienie SN z dnia 27 czerwca 2019 r., sygn. I UK 353/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z odwołania I. J.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Ł.
‎o wysokość zasiłku opiekuńczego,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 czerwca 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S.
‎z dnia 6 kwietnia 2018 r., sygn. akt IV Ua […],

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2018 r. oddalił apelację wniesioną przez ubezpieczoną I. J. od wyroku Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 24 listopada 2017 r., oddalającego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziału w Ł. z dnia 19 czerwca 2017 r., którą organ rentowy ustalił na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa prawo ubezpieczonej do zasiłku opiekuńczego za okres od dnia 3 marca 2017 r. do dnia 10 kwietnia 2017 r. od podstawy wymiaru wynoszącej 2.207,13 zł.

Ubezpieczona I. J. wniosła do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 6 kwietnia 2018 r., zaskarżając ten wyrok w całości i zarzucając mu naruszenie prawa materialnego, to jest art. 43 w związku z art. 48 ust. 2 oraz art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

We wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżąca powołała się na oczywistą zasadność tego środka zaskarżenia. W jej opinii, orzeczenie Sądu Okręgowego w sposób oczywisty narusza bowiem przepisy prawa materialnego, to jest art. 43 w związku z art. 48 ust. 2 oraz art. 49 ust. 1 ustawy zasiłkowej, których ogólne zastosowanie nie podlega różnej wykładni oraz są one stosowane jednolicie zarówno przez sądy powszechne, jak i Sąd Najwyższy. Naruszenie to polega na przeliczeniu na nowo wysokości podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego z zastosowaniem art. 49 ustawy zasiłkowej, który nie znajduje zastosowania do ustalonego w sprawie stanu faktycznego, prowadząc do naruszenia zasady równego traktowania skarżącej, wynikającej z art. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 32 Konstytucji RP, przejawiającego się w traktowaniu skarżącej będącej osobą współpracującą gorzej niż pracownika w kwestii ustalania wysokości podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego. Tymczasem ograniczenie zasady równości wobec prawa mogą być wprowadzone tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Takiego ograniczenia nie ma zaś w ustawie zasiłkowej w kwestii dotyczącej ustalania wysokości podstawy wymiaru pobieranego przez skarżącą zasiłku opiekuńczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp