20.03.2019

Wyrok SN z dnia 20 marca 2019 r., sygn. I PK 258/17

Sygn. akt I PK 258/17

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
‎SSN Piotr Prusinowski (sprawozdawca)
‎SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa J. C.
‎przeciwko […] Spółce […] S.A. Kopalni Węgla […] w P.
‎o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 20 marca 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. Ośrodka Zamiejscowego w R.
‎z dnia 13 lipca 2017 r., sygn. akt IX Pa […],

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w G. Ośrodek Zamiejscowy w R. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w G. Ośrodek Zamiejscowy w R. wyrokiem z dnia 13 lipca 2017 r. oddalił apelację J. C. (w sprawie wniesionej przeciwko […] Spółce […] S.A. Kopalnia Węgla […] w P.) od wyroku Sądu Rejonowego w J. z dnia 30 marca 2017 r., w którym oddalono jego powództwo o zasądzenie 34.580 zł z tytułem pracy w godzinach nadliczbowych za okres od stycznia 2013 r. do grudnia 2014 r.

Rozstrzygnięcie zapadło przy następujących ustaleniach faktycznych i ocenach prawnych. Strony w spornym okresie łączyła umowa o pracę. Powód świadczył pracę jako sztygar zmianowy pod ziemią. Zgodnie z obowiązującym w zakładzie pracy regulaminem pracy czas pracy pracowników zatrudnionych pod ziemią wynosił 37,5 godziny tygodniowo – 5 dni x 7,5 godz. na dobę, natomiast dla pracowników zatrudnionych na powierzchni 40 godzin tygodniowo - 5 dni x 8 godz. na dobę. Za czas pracy pod ziemią uznawano czas od momentu wejścia do klatki szybu do momentu wyjścia z klatki szybu. Przybycie na teren zakładu pracy, wyjście z terenu zakładu pracy, zjazd pod powierzchnię oraz wyjazd na powierzchnię każdorazowo były rejestrowane kartą RCP. Powód w okresie objętym żądaniem pozwu przebywał na terenie zakładu pracy pozwanej każdego dnia pracy dłużej niż 8 godzin.

W pozwanej Spółce obowiązywała uchwała nr […] z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie organizowania pracy w kopalniach […]S[…] SA w niedzielę, święta i soboty oraz w godzinach nadliczbowych w dni robocze, jak też zarządzenie nr […] dyrektora […]S[…] SA KW[…] w sprawie zasad dokumentowania zatrudnienia pracowników w godzinach nadliczbowych. Powód, jak i pozostali sztygarzy zmianowi zatrudnieni u pozwanej, aby zorganizować pracę na podległych im wydziałach, a następnie przystąpić do jej wykonywania, byli zobowiązani do pozyskania informacji o sytuacji panującej w danym oddziale, w szczególności dotyczącej poprzedniej zmiany. W związku z tym przed każdą zmianą najczęściej na pół godziny przed zjazdem były organizowane odprawy. W ich trakcie poruszano kwestie związane z sytuacją panującą w danym oddziale. Przed zjazdem dokonywano podziału załogi i jej szkolenia. Czynności te musiały być wykonane przed zmianą. Po wyjeździe sztygar zdawał raport kierownikowi robót lub nadsztygarowi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp