28.06.2019

Postanowienie SN z dnia 28 czerwca 2019 r., sygn. II CSK 704/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Roman Trzaskowski

w sprawie z powództwa B. P.
‎przeciwko Gminie G.
‎o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli,
‎na posiedzeniu niejawnym

w Izbie Cywilnej w dniu 28 czerwca 2019 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej powódki

od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
‎z dnia 9 maja 2018 r., sygn. akt I ACa […],

1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2) nie obciąża powódki kosztami postępowania kasacyjnego;

3) przyznaje r.pr. K. K.-S. od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w […] kwotę 1800 (tysiąc osiemset) zł, powiększoną o należny podatek od towarów i usług z tytułu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej powódce z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

W pozwie wniesionym przeciwko Gminie G. – B. P. domagała się zobowiązania pozwanej do złożenia oświadczenia woli w przedmiocie ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia na jej rzecz – za bliżej oznaczoną cenę – w trybie bezprzetargowym własności bliżej oznaczonego lokalu mieszkalnego, którego jest najemcą.

Wyrokiem z dnia 30 października 2017 r. Sąd Okręgowy w S. oddalił powództwo, a wyrokiem z dnia 9 maja 2018 r. Sąd Apelacyjny w […] oddalił apelację powódki.

W skardze kasacyjnej, w uzasadnieniu wniosku o jej przyjęcie do rozpoznania, powódka wskazała przyczyny kasacyjne określone w art. 398 § 1 pkt 1 i 2 k.p.c. Jej zdaniem, w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne polegające na ustaleniu, czy treść uchwały rady gminy w sprawie przeznaczenia do sprzedaży na rzecz ich najemców lokali mieszkalnych w domach stanowiących własność komunalną oraz uchwały w sprawie udzielenia bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości - lokali mieszkalnych, stanowiących własność gminy, łącznie z podjętymi następnie przez gminę czynnościami zmierzającymi do sprzedaży tych lokali mieszkalnych, podczas których zostały ustalone wszystkie istotne elementy umowy sprzedaży nieruchomości, mogą być uznane za złożenie oferty przez gminę w rozumieniu art. 66 § 1 k.c. Powstaje także istotne zagadnienie prawne i potrzeba wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości, tj. art. 34 ust. 4 u.g.n. i art. 35 ust. 1 u.g.n., a mianowicie, czy w sytuacji kiedy uchwalone zostały uchwała rady gminy w sprawie przeznaczenia do sprzedaży na rzecz ich najemców lokali mieszkalnych w domach stanowiących własność komunalną oraz uchwała w sprawie udzielenia bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości - lokali mieszkalnych, stanowiących własność gminy, brak zawiadomienia na piśmie o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia oraz o przysługującym pierwszeństwie w nabyciu nieruchomości, o którym mowa w art. 34 ust. 4 u.g.n., oraz brak sporządzenia wykazu o przeznaczeniu nieruchomości przeznaczonych do zbycia stanowiących mienie gminne, o którym mowa w art. 35 ust. 1 u.g.n., których to obowiązek sporządzenia ciąży na organie, może powodować ujemne konsekwencje dla najemcy lokalu, który wyraził stanowczą wolę zakupu lokalu mieszkalnego stanowiącego mienie gminne oraz czy zawsze stanowi negatywną przesłankę, która uniemożliwia sprzedaż nieruchomości stanowiących mienie gminne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp