16.07.2019

Postanowienie SN z dnia 16 lipca 2019 r., sygn. V KO 23/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Waldemar Płóciennik (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Eugeniusz Wildowicz
‎SSN Włodzimierz Wróbel

po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 16 lipca 2019 r.

wniosku obrońcy skazanego P. D.

o wznowienie postępowania zakończonego wyrokiem Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 29 grudnia 2014 r., sygn. akt II AKa […],

utrzymującym w mocy wyrok Sądu Okręgowego w P.

z dnia 19 września 2014 r., sygn. akt III K […],

postanowił

1. wniosek oddalić,

2. zwolnić skazanego P. D. od obowiązku zwrotu na rzecz Skarbu Państwa poniesionych wydatków postępowania wznowieniowego.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2019 r. wpłynął do Sądu Najwyższego wniosek obrońcy skazanego P.D. o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnie wyrokiem Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 29 grudnia 2014 r. w sprawie II AKa […], utrzymującym w mocy wyrok Sądu Okręgowego w P. z dnia 19 września 2014 r., sygn. akt III K […]. Na mocy tych orzeczeń skazanemu wymierzono karę łączną 4 lat pozbawienia wolności oraz orzeczono obowiązek naprawienia szkody za ciąg przestępstw z art. 286 § 1 k.k. oraz za czyny z art. 275 § 1 k.k. i art. 276 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. i art. 300 § 1 k.k. Skarżący, powołując się na przepis art. 540 § 1 pkt 2a k.p.k., argumentował, że w sprawie skazanego wykryto nowe fakty i dowody, które mogą mieć wpływ na wynik sprawy, a które nie były wcześniej znane, przez co w konsekwencji nie można było z nich skorzystać w postępowaniu zarówno przed Sądem pierwszej, jak i drugiej instancji. Uzasadniając wniosek obrońca powołał się na historię choroby, zaświadczenia i opinie lekarskie, wskazując, iż wobec skazanego P. D. stawiane były niejednoznaczne diagnozy lekarskie. Po kilkuletnim leczeniu zdiagnozowano u niego chorobę afektywną dwubiegunową, która zdaniem wnioskodawcy, obecnie nie pozwala na kategoryczne stwierdzenie, iż skazany był w czasie popełnienia przestępstw zdrowy psychicznie. W konkluzji obrońca sformułował wniosek o uchylenie wyroku Sądu Apelacyjnego w […] i utrzymanego nim w mocy wyroku Sądu Okręgowego w P. i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania temu Sądowi do ponownego rozpoznania w postępowaniu pierwszoinstancyjnym. Jednocześnie wnioskował o „przeprowadzenie dowodów zawnioskowanych w treści niniejszego pisma.” Do wniosku dołączył kserokopię m.in. obszernej dokumentacji medycznej skazanego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp