04.07.2019

Postanowienie SN z dnia 4 lipca 2019 r., sygn. III UK 315/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak

w sprawie z odwołania H. B.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R.
‎o prawo do renty rodzinnej z tytułu choroby zawodowej,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 4 lipca 2019 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
‎z dnia 11 kwietnia 2018 r., sygn. akt III AUa […],

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od wnioskodawczyni H. B. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w […] wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2018 r. oddalił apelację wnioskodawczyni H. B. od wyroku Sądu  Okręgowego w R. z dnia 15 marca 2017 r. oddalającego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R. z dnia 5 stycznia 2015 r., odmawiającej wnioskodawczyni prawa do renty rodzinnej z tytułu choroby zawodowej po zmarłym mężu Z. B..

W motywach orzeczenia Sąd Apelacyjny wskazał, że zgodnie z art. 17 ust. 6 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 1376 ze zm., dalej jako ustawa wypadkowa), przyznanie prawa do renty rodzinnej dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej uzależnione jest od tego, czy śmierć rencisty była wynikiem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Z opinii biegłego lekarza sądowego pulmunologa jednoznacznie wynika, że choroba zawodowa – krzemico-gruźlica płuc - na którą chorował mąż wnioskodawczyni nie przyczyniła się do jego śmierci. Zmarły miał przyznaną od 1975 r. rentę z powodu choroby zawodowej. Wówczas to ustała ekspozycja na pył krzemowy. Jego okresowe kontrole i badania czynnościowe nie stwierdzały zaburzeń wentylacji, nie wymagał leczenia z powodu choroby zawodowej, zaś jego ogólny stan zdrowia był zły, co miało związek z cukrzycą leczoną insuliną, występującymi obrzękami obwodowymi, uszkodzeniem wątroby pod postacią marskości poalkoholowej. Wnioskodawczyni nie przedstawiła zaś żadnych dowodów, które pozwoliłyby zakwestionować wnioski wynikające z opinii biegłego pulmonologa. Opinia powołanego w sprawie biegłego z zakresu medycyny pracy S. N. ze względu na jej lakoniczność, brak jednoznacznych ustaleń i przekonywującego uzasadnienia nie mogła stanowić podstawy rozstrzygnięcia, aczkolwiek nawet ta opinia zawiera stwierdzenie, że według karty zgonu śmierć męża wnioskodawczyni nastąpiła nagle, a przyczyna nie jest znana.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp