Wyrok SN z dnia 18 września 2019 r., sygn. IV CSK 498/18
Sygn. akt IV CSK 498/18
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący)
SSN Agnieszka Piotrowska
SSN Roman Trzaskowski (sprawozdawca)
Protokolant Izabela Czapowska
w sprawie z powództwa A. W.
przeciwko Skarbowi Państwa - Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad w W.
o zapłatę,
po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej
w dniu 18 września 2019 r.,
skargi kasacyjnej powoda
od wyroku Sądu Okręgowego w O.
z dnia 15 maja 2018 r., sygn. akt V Ga (…),
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w O. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Powód A. W. (dalej - „Wykonawca”) domagał się zasądzenia od pozwanego Skarbu Państwa - Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (prawidłowo: Skarbu Państwa - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) w W. (dalej - „Zamawiający”) kwoty 66.013,92 zł z ustawowymi odsetkami, wiążąc tę należność z przedwczesnym zakończeniem przez pozwanego stosunku prawnego wynikającego z umowy o wykonanie pielęgnacji zadrzewienia na oznaczonych odcinkach dróg krajowych. Żądana kwota odpowiadała różnicy między wynagrodzeniem uzgodnionym w umowie za całość zleconych prac, a wynagrodzeniem zapłaconym powodowi.
Wyrokiem z dnia 11 grudnia 2017 r. Sąd Rejonowy w O. uwzględnił powództwo w całości oraz orzekł o kosztach postępowania.
Ustalił m.in., że w 2012 r. strony zawarły umowę o pielęgnację zadrzewienia na drogach krajowych znajdujących się na terenie działania rejonu w L. Wszystkie prace zlecone na jej podstawie powód wykonał prawidłowo i terminowo - m.in. w okresie od 11 października 2013 r. do 7 listopada 2013 r. poddał pielęgnacji 896 drzew - i ze względu na dobrze układającą się współpracę, w dniu 14 lutego 2014 r. strony zawarły, w wyniku postępowania w trybie zamówienia z wolnej ręki, kolejną umowę na okres do dnia 31 grudnia 2014 r. (dalej - „Umowa”) albo do wydatkowania całości maksymalnego wynagrodzenia kosztorysowego, którą określono na 135.086,40 zł brutto. Strony zakładały pielęgnację łącznie 2120 drzew, przy czym prace miały być realizowane w oparciu o pojedyncze zlecenia, odrębnie odbierane i opłacane stosownie do cen jednostkowych uzgodnionych w kosztorysie i ilości usług. Zakres usług mógł jednak ulec zmniejszeniu w zależności od aktualnych potrzeb Zamawiającego, co pociągałoby za sobą proporcjonalne zmniejszenie całkowitego wynagrodzenia Wykonawcy. W Umowie zastrzeżono kary umowne, m.in. na wypadek nieterminowego wykonania prac przez Wykonawcę, oraz prawo odstąpienia Zamawiającego od Umowy w razie, gdy Wykonawca nie rozpoczął robót w terminie wskazanym w pisemnym zleceniu albo przerwał z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy realizację przedmiotu Umowy i przerwa ta trwa dłużej niż 10 dni, jak również gdy wystąpiła istotna zmiana okoliczności, powodująca, że wykonanie nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty