12.09.2019

Postanowienie SN z dnia 12 września 2019 r., sygn. II UK 210/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt

w sprawie z wniosku K. Sp. j.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w P.
‎z udziałem Prokuratora Prokuratury Regionalnej w B.
‎o podleganie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia i składki,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 12 września 2019 r.,
‎skarg kasacyjnych wnioskodawców K. Sp. j. w K. od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 14 grudnia 2018 r., sygn. akt III AUa (...), III AUz (…),

1. odmawia przyjęcia obu skarg kasacyjnych do rozpoznania,

2. zasądza od K. Sp. j. w K. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w P. kwoty po 240 zł (dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w (…) wyrokiem z dnia 14 grudnia 2018 r., sygn. akt III AUa (...), na skutek apelacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w P., zmienił wyrok Sądu Okręgowego w O. z dnia 10 kwietnia 2017 r., sygn. akt III U (…) i oddalił odwołania płatnika składek K. Sp. j. w K. oraz ubezpieczonego K. Ś. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w P. z dnia 21 września 2015 r. stwierdzającej, że K. Ś. z tytułu zatrudnienia na podstawie stosunku pracy zawartego z K. Sp. j. w K. w okresie od 1 stycznia 2002 r. do jego ustania podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i określającej podstawę wymiaru składek z tego tytułu za okres od lutego 2008 r. do sierpnia 2014 r.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w (…) zaskarżył w całości ubezpieczony K. Ś. Zarzucono naruszenie prawa materialnego, a mianowicie: (1) art. 22 § 1 k.p. przez jego niewłaściwe zastosowanie polegające na niedokonaniu oceny, czy umowa zawarta pomiędzy K. Sp. j. Spółka Jawna a K. Ś. wykazuje przeważające znamiona charakterystyczne dla umowy cywilnoprawnej czy też mowy o pracę; (2) art. 353 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p. przez jego niewłaściwe zastosowanie i pominięcie przy ocenie charakteru umowy zgodnego zamiaru stron, którym było zawarcie umowy cywilnoprawnej. Skarżący wniósł o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania ze względu na jej oczywistą zasadność oraz występującą w sprawie potrzebę wykładni art. 22 § 1 k.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp