05.09.2019

Postanowienie SN z dnia 5 września 2019 r., sygn. I KZP 6/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Cesarz (przewodniczący)
‎SSN Małgorzata Gierszon (sprawozdawca)
‎SSN Jerzy Grubba

Protokolant Edyta Demiańczuk - Komoń

przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Małgorzaty Kozłowskiej

w sprawie S. W.

po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu

w dniu 5 września 2019 r.,

przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Okręgowy w S., postanowieniem z dnia 16 kwietnia 2019 r., sygn. akt IV Ka (…), zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Czy w świetle obowiązującej w postępowaniu karnym zasady skargowości (art. 14 § 1 k.p.k.) dopuszczalne jest przypisanie oskarżonemu przestępstwa (wykroczenia) paserstwa w sytuacji, gdy w akcie oskarżenia zarzucono mu popełnienie przestępstwa kradzieży?”.

p o s t a n o w i ł odmówić podjęcia uchwały.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 24 maja 2018 r., w sprawie II K (…), Sąd Rejonowy w M. skazał S. W. za przestępstwa z: art. 279 § 1 k.k. (pkt II części wstępnej wyroku), art. 279 § 1 k.k. w zb. z art. 276 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. (pkt IV części wstępnej wyroku), art. 279 § 1 k.k. (pkt V części wstępnej wyroku). Od tego wyroku apelację wniósł obrońca oskarżonego, w której zarzucił m.in. błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę rozstrzygnięcia wyrażający się w uznaniu, iż oskarżony dopuścił się czynów opisanych w pkt II, IV i V części wstępnej wyroku. Obrońca w pierwszej kolejności wniósł o uniewinnienie oskarżonego od popełnienia tych czynów.

Rozpoznając ten zarzut apelacji Sąd Okręgowy w S. powziął wątpliwości, czy materiał dowodowy zebrany przez Sąd Rejonowy w M. pozwala na przypisanie S.W. przestępstw zakwalifikowanych z art. 279 § 1 k.k. Zdaniem tego Sądu, Sąd I instancji oparł skazanie za przestępstwa z art. 279 § 1 kk na ustaleniu, że oskarżony posiadał, zbył lub oferował do zbycia przedmioty pochodzące z wyżej wymienionych przestępstw. Wprawdzie Sąd Okręgowy zastrzegł, że na obecnym etapie postępowania bardziej kategoryczna ocena zebranych dowodów nie jest właściwa, gdyż przesądzałaby rozpoznanie apelacji, co powinno nastąpić w wyroku tego Sądu, a także mogłaby stanowić podstawę do wyłączenia sędziego na podstawie art. 41 § 1 k.p.k., ale uznał, iż zbadania wymaga dopuszczalność wydania wyroku skazującego za paserstwo w sytuacji, gdy oskarżonemu zarzucono popełnienie przestępstwa kradzieży. W związku z tym, postanowieniem z dnia 16 kwietnia 2019 r., przedstawił Sądowi Najwyższemu przywołane powyżej pytanie prawne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp