12.11.2019

Postanowienie SN z dnia 12 listopada 2019 r., sygn. I NSW 120/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marek Dobrowolski (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Tomasz Demendecki
‎SSN Paweł Księżak

w sprawie z protestu wyborczego Pełnomocnika Wyborczego Komitetu Wyborczego (...) K. S.
‎przeciwko ważności wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

z udziałem Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, Przewodniczącego Okręgowej Komisji Wyborczej w K. i Prokuratora Generalnego
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 12 listopada 2019 r.

pozostawia protest bez dalszego biegu.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2019 r. K. S., pełnomocnik Komitetu Wyborczego (...), wniósł protest przeciwko ważności wyborów do Senatu RP w okręgu wyborczym nr (...), które zostały przeprowadzone 13 października 2019 r. W proteście podniósł zarzut naruszenia art. 227 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. 2019, poz. 684, dalej: k.wyb.) polegający na niewłaściwym zakwalifikowaniu głosów jako nieważnych, podczas gdy głosy te powinny zostać uznane za ważne. W dniu 23 października 2019 r. pełnomocnik wyborczy złożył do Sądu Najwyższego pismo zatytułowane jako „Sprostowanie oczywistej omyłki pisarskiej w proteście wyborczym”, w którym poinformował, że zgłasza zarzut naruszenia art. 269 Kodeksu wyborczego (dotyczącego ważności głosów w wyborach do Senatu), a nie art. 227 Kodeksu wyborczego (dotyczącego ważności głosów w wyborach do Sejmu).

W uzasadnieniu protestu pełnomocnik wyborczy wskazał, że w senackim okręgu wyborczym nr (...) pomiędzy dwoma kandydatami, którzy uzyskali najlepszy wynik wyborczy, różnica liczby głosów wyniosła 1.586, co stanowi 1,06% wszystkich oddanych głosów w tym okręgu. Jednocześnie, jak wskazuje wnoszący protest, liczba głosów nieważnych wyniosła 5.444 głosy, co stanowi 3,65% ogólnej liczby głosów oddanych w tym okręgu. W ocenie pełnomocnika wyborczego z różnicy tej wynika, że liczba głosów nieważnych jest kilkukrotnie większa niż różnica oddanych głosów na dwóch pierwszych kandydatów. W związku z tym pojawia się, jego zdaniem, potrzeba ustalenia, czy część głosów zaliczonych jako nieważne, rzeczywiście zostało prawidłowo zakwalifikowane, gdyż w istocie powinny one być uznane jako głosy poparcia dla kandydata Komitetu Wyborczego (...).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp