Postanowienie SN z dnia 6 listopada 2019 r., sygn. I NSW 144/19
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Mirosław Sadowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Marek Siwek
SSN Adam Redzik
w sprawie z protestu wyborczego J. W.
przeciwko ważności wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
przy udziale Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, Przewodniczącego Okręgowej Komisji Wyborczej w B., Prokuratora Generalnego po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 6 listopada 2019 r.
postanawia:
wydać opinię, że protest wyborczy jest bezzasadny.
UZASADNIENIE
J. W. wniósł protest przeciwko ważności wyboru na Senatora RP w okręgu nr (...) (obejmującym obszary powiatów: (…) oraz miast na prawach powiatu: Ł. i S.) w związku z naruszeniem art. 265a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (t.j. Dz.U. 2018, poz. 684 ze zm.; dalej: k.wyb.), które miało wpływ na wynik wyborów do Senatu przeprowadzonych w dniu 13 października 2019 r. w tym okręgu wyborczym.
W uzasadnieniu wnoszący protest podniósł, że podczas wyborów doszło do naruszenia przepisów Kodeksu wyborczego, w szczególności art. 265a, przez Delegaturę Krajowego Biura Wyborczego w B. Państwowej Komisji Wyborczej, w związku z tym, że na miejsce skreślonego z listy kandydatów na senatorów kandydata KW (...) K. M. przyjęto zgłoszenie kolejnego kandydata KW (...) M. K., mimo iż termin na te czynności minął. Zgodnie z art. 265a. zgłoszenie nowego kandydata byłoby możliwe najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów. W tym przypadku śmierć kandydata nastąpiła 30 września – 13 dni przed dniem wyborów, a więc po upływie tego terminu. Zgodnie z art. 9 § 2 k.wyb. jeżeli koniec terminu wykonania czynności określonej w kodeksie przypada na sobotę albo na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa pierwszego roboczego dnia po tym dniu. Zdaniem wnoszącego protest ww. przepis nie odnosi się do zdarzeń, które mogą nastąpić, lecz do zdarzeń, które już nastąpiły. Delegatury KBW w poniedziałek 30 września były otwarte od godziny 8.15. Zdarzenie miało miejsce około godziny 12.00. Wobec czego nie było uzasadnienia do zastosowania artykułu 9 k.wyb., gdyż artykuł ten odnosi się do zdarzenia zaszłego. Nie ma w nim mowy o oczekiwaniu na zdarzenie. Tym samym Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w B. naruszyła Kodeks wyborczy przyjmując zgłoszenie kandydata K. M. zgłoszonego przez Komitet Wyborczy (…) i umieszczając jego nazwisko na karcie do głosowania. Kandydat ten uzyskał największą liczbę głosów w okręgu i znalazł się wśród wyłonionych w wyborach Senatorów, zatem naruszenie prawa miało w tej sytuacji wpływ na wynik wyborów na Senatora RP. Zgodnie z Kodeksem wyborczym w okręgu nr (...) powinno startować tylko dwóch kandydatów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty