Postanowienie SN z dnia 19 grudnia 2018 r., sygn. I PK 267/17
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera
w sprawie z powództwa A. L.
przeciwko Skarbowi Państwa Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe Nadleśnictwu R. o przywrócenie do pracy, wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 19 grudnia 2018 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. Ośrodka Zamiejscowego w R. z dnia 25 maja 2017 r., sygn. akt IX Pa [...],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. przyznaje od Skarbu Państwa (Sądu Okręgowego w G.) na rzecz adw. M. D., tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej powodowi z urzędu, kwotę 1.470 (jeden tysiąc czterysta siedemdziesiąt) złotych powiększoną o należną stawkę podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie
Powód A. L. wniósł o przywrócenie go do pracy w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe Nadleśnictwie R. na dotychczasowych warunkach pracy i płacy, wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy oraz o zasądzenie na jego rzecz kosztów procesu. Wniósł też o przywrócenie terminu do złożenia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę.
Wyjaśnił, że oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy zostało mu doręczone 1 marca 2012 r. i wywołało u niego silną reakcję psychiczną. Już w okresie bezpośrednio poprzedzającym złożenie przez pracodawcę tego oświadczenia przechodził leczenie szpitalne oraz był w złej kondycji fizycznej i psychicznej. Podczas zwolnienia lekarskiego w lutym 2012 r. dowiedział się, że podejrzewa się u niego raka przewodu pokarmowego. Wiadomość ta go załamała, a dodatkowo kontaktował się z nim pracodawca, mówiąc o zamiarze zwolnienia go z pracy. Kiedy 1 marca 2012 r. otrzymał wypowiedzenie, nie był w stanie racjonalnie zareagować i skorzystać z przysługującego mu prawa do wniesienia odwołania od wypowiedzenia. W okresie wypowiedzenia był hospitalizowany, w tym w szpitalu psychiatrycznym. Nie potrafił się otrząsnąć po otrzymaniu świadczenia o wypowiedzeniu mu umowy o pracę, gdyż wskazana w oświadczeniu przyczyna była nieprawdziwa i krzywdząca, a oświadczenie złożono mu po wieloletniej oddanej pracy. Powód przedłożył zaświadczenie specjalisty psychiatry Z.H., że z psychiatrycznego punktu widzenia uzasadnione jest wystąpienie z wnioskiem o przywrócenie uchybionego terminu do wniesienia odwołania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty