12.12.2018 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn. I UK 466/17

Twierdzenie o występowaniu istotnego zagadnienia prawnego jest uzasadnione tylko wtedy, kiedy po pierwsze - przedstawiony problem prawny nie został jeszcze rozstrzygnięty przez Sąd Najwyższy lub kiedy istnieją rozbieżne poglądy w tym zakresie, wynikające z odmiennej wykładni przepisów konstruujących to zagadnienie oraz po drugie - jego wyjaśnienie ma znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy w ustalonym stanie faktycznym.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek

w sprawie z odwołania J. O. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w B. o prawo do renty rodzinnej za okres od 25 czerwca 2009 r. do 30 kwietnia 2014 r., po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 12 grudnia 2018 r., skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 26 lipca 2017 r., sygn. akt III AUa [...],

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 lipca 2017 r. Sąd Apelacyjny w [...] oddalił apelację J. O. od wyroku Sądu Okręgowego w B. z dnia 15 listopada 2016 r., mocą którego oddalono jej odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. z dnia 16 stycznia 2016 r. odmawiającej wszczęcia postępowania w sprawie ponownego ustalenia prawa do renty rodzinnej za okres od 26 czerwca 2009 r. do 30 kwietnia 2014 r.

Sąd Apelacyjny podzielił ustalenia faktyczne dokonane w sprawie. Zamykały się one następującymi stwierdzeniami. W dniu 18 sierpnia 2009 r. w imieniu małoletniej wnioskodawczyni jej przedstawiciel ustawowy (mama) złożyła wniosek o prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu K. O. Organ rentowy decyzją z dnia 25 września 2009 r. omówił prawa do świadczenia z uwagi na brak niezbędnego okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu przez zmarłego. Decyzja organu rentowego nie została zaskarżona. Następnie w dniu 14 maja 2014 r. wnioskodawczyni osobiście złożyła wniosek o rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. decyzją z dnia 3 czerwca 2014 r. ponownie odmówił przyznania prawa do świadczenia, wskazując, że zmarły nie spełnia warunków do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, gdyż w ostatnim dziesięcioleciu przed śmiercią nie udowodnił wymaganego pięcioletniego okresu ubezpieczenia. Nadto, od ustania ubezpieczenia upłynęło 18 miesięcy. Wnioskodawczyni nie zaskarżyła tej decyzji, natomiast przedłożyła organowi rentowemu legitymację ubezpieczeniową zmarłego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia 10 lipca 2014 r. ponownie odmówił prawa do renty rodzinnej. Wnioskodawczyni złożyła odwołanie, a Sąd Okręgowy w B. wyrokiem z dnia 21 października 2014 r. zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał wnioskodawczyni prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu od dnia 1 maja 2014 r. Wyrok ten uprawomocnił się i został wykonany przez pozwanego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty