12.12.2018 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn. I UK 476/17

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Franczak

w sprawie z odwołania K. M. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w O. o ustalenie ubezpieczenia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 12 grudnia 2018 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 9 maja 2017 r., sygn. akt III AUa [...],

1.odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. oddala wniosek organu rentowego o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w [...] wyrokiem z dnia 9 maja 2017 r., po rozpoznaniu apelacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w O. od wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 17 lutego 2016 r., zmienił zaskarżony apelacją wyrok i oddalił odwołanie wnioskodawczyni K. M. od decyzji organu rentowego z dnia 16 marca 2015 r., stwierdzającej, że wnioskodawczyni nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu od dnia 1 października 2014 r. z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

W ocenie Sądu Apelacyjnego, wnioskodawczyni nie prowadziła w rzeczywistości, zarejestrowanej w dniu 1 października 2014 r. działalności gospodarczej w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2017 r., poz. 2168), ponieważ w realiach sprawy brak podstaw do uznania, że celem jej prowadzenia było osiąganie zysku w sposób ciągły i zorganizowany. Działania podjęte przez wnioskodawczynię w celu rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej nie były konsekwentne ani przemyślane pod względem organizacyjnym, technicznym, ekonomicznym, finansowym, handlowym. Wnioskodawczyni nie dokonała inwestycji związanych z rozwojem czy założeniem firmy, skoro nabyła jedynie 1.000 wizytówek (za 270 zł), wagę jubilerską (za 21,99 zł) i wagę sklepową (74,90 zł), nieprzydatne z punktu widzenia prowadzonej działalności w zakresie public relations i komunikacji. Nie miała też rozeznania o rynku public relations w O., a zawarte przez nią ramowe umowy o współpracy z trzema podmiotami, gospodarczo bądź towarzysko powiązanymi z jej teściami, nie dawały realnej perspektywy przychodu. Ponadto podejmując decyzję o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej w czwartym miesiącu ciąży bez zagwarantowanych jakichkolwiek przychodów i ewentualnych możliwości ich uzyskania wnioskodawczyni zrezygnowała ze stałego i stabilnego zatrudnienia w charakterze kierownika sklepu, deklarując podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w kwocie 9.365 zł miesięcznie, co nie miało żadnego związku z jej faktycznymi przychodami. Z kolei od dnia 15 listopada 2014 r. wnioskodawczyni przebywała na zwolnieniach lekarskich. W ocenie Sądu Apelacyjnego, powyższe nieracjonalne działania dają podstawy do przyjęcia, że wyłącznym celem rozpoczęcia działalności gospodarczej było uzyskanie przez wnioskodawczynię jak najwyższego świadczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego, gdyż po urodzeniu dziecka nie podjęła ona prowadzenia zawieszonej działalności gospodarczej. Zatem wyłącznie pozorowała prowadzenie działalności gospodarczej, generując w tym celu określone dokumenty. Oznacza to, że wnioskodawczyni nie podlega ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. systemie ubezpieczeń społecznych (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2017 r., poz. 1778 ze zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty