10.10.2018

Wyrok SN z dnia 10 października 2018 r., sygn. II UK 289/17

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło

SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku M. B. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w W. o świadczenie rehabilitacyjne, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 października 2018 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. akt VIII Ua (...),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w W. VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 15 grudnia 2016 r. zmienił wyrok Sądu Rejonowego IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia 29 lutego 2016 r. oraz poprzedzającą go decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. z dnia 25 listopada 2014 r. w ten sposób, że przyznał wnioskodawczyni M. B. prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 28 grudnia 2016 r. do 27 września 2017 r.

W sprawie tej ustalono, że wnioskodawczyni jest z wykształcenia instruktorem szkoleniowym z zakresu handlu, w latach 1996-1998 pracowała ciężko fizycznie w supermarkecie, a z powodu choroby kręgosłupa pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy. Od 2006 r. jest zatrudniona na stanowisku asystenta dyrektora, a w okresie od 9 kwietnia do 7 października 2014 r. przebywała na długotrwałych zwolnieniach lekarskich. Następnie 15 września 2014 r. złożyła wniosek o świadczenie rehabilitacyjne w związku z dalszą niezdolnością do pracy z ogólnego stanu zdrowia. Lekarz Orzecznik ZUS orzeczeniem z dnia 13 października 2014 r. orzekł, że wnioskodawczyni nie jest niezdolna do pracy i nie występują okoliczności uzasadniające przyznanie jej prawa do spornego świadczenia rehabilitacyjnego. Wnioskodawczyni była leczona z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa na tle zmian zwyrodnieniowo-przeciążeniowych, aktualnie bez objawów korzeniowych, zaników mięśniowych i ubytków neurologicznych, a także bez ograniczenia sprawności ruchowej. Rehabilituje się we własnym zakresie. Ponadto leczy się z powodu nadciśnienia tętniczego, uregulowanego farmakologicznie. Po rozpoznaniu wniesionego sprzeciwu komisja lekarska ZUS w dniu 18 listopada 2014 r. także orzekła, że wnioskodawczyni nie jest niezdolna do pracy i brakuje podstaw uzasadniających ustalenie jej spornych uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego. Na tej podstawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. decyzją z dnia 25 listopada 2014 r. odmówił wnioskodawczyni prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp