30.08.2018 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 30 sierpnia 2018 r., sygn. I UK 194/17

1.Zgodnie z art. 70 ust. 2 w związku z art. 70 ust. 1 pkt 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do renty rodzinnej po zmarłej żonie nabywa również wdowiec, który osiągnął wiek 50 lat lub stał się niezdolny do pracy po śmierci żony, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jej śmierci lub od zaprzestania wychowywania co najmniej jednego z dzieci, uprawnionego do renty rodzinnej po zmarłej żonie, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia.

2. Prawo do świadczeń określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa, w przypadku renty rodzinnej po zmarłej żonie - z chwilą ukończenia wieku 50 lat.

Biuletyn SN Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nr 6-7/2019

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bohdan Bieniek

SSN Jolanta Franczak

w sprawie z odwołania M. P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w C. o prawo do renty rodzinnej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 30 sierpnia 2018 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 28 grudnia 2016 r., sygn. akt III AUa (...),

1. oddala skargę kasacyjną;

2. odstępuje od obciążenia organu rentowego obowiązkiem zwrotu na rzecz ubezpieczonego kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C, decyzją z 30 kwietnia 2015 r., odmówił M. P. (wnioskodawca) prawa do renty rodzinnej po zmarłej żonie, powołując się na art. 70 ust. 1 pkt 1 i art. 70 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2015 r., poz. 748 ze zm.). Organ rentowy argumentował, że nie został spełniony warunek pozostawania przez wnioskodawcę i jego żonę we wspólności małżeńskiej, o czym miało świadczyć, między innymi, zawarcie przez niego z żoną ugody sądowej, obejmującej przekazywanie żonie środków pieniężnych tytułem przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, oraz odrębne rozliczanie się małżonków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty