15.05.2018 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 15 maja 2018 r., sygn. I PZ 18/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Franczak (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Korzeniowski

SSN Dawid Miąsik

w sprawie z powództwa K. S. przeciwko Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych [...] w S. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 15 maja 2018 r., zażalenia powódki na wyrok Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 26 stycznia 2018 r., sygn. akt IV Pa [... ],

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w S. do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania zażaleniowego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w S. wyrokiem z dnia 15 września 2017 r. oddalił powództwo K. S. przeciwko pozwanemu Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych [...] w S. o przywrócenie do pracy.

Sąd Rejonowy ustalił, że powódka została zatrudniona w pozwanym Zespole w 2003 r. jako mianowany nauczyciel języka niemieckiego w pełnym wymiarze czasu pracy. Obecnie jest nauczycielem dyplomowanym. W ostatnim roku szkolnym, oprócz powódki nauczycielem języka niemieckiego była K. K. oraz dwie osoby zatrudnione na zastępstwo za nauczycielki języka niemieckiego przebywające na urlopach dla poratowania zdrowia. Z wszystkich zatrudnionych nauczycieli języka niemieckiego powódka miała najdłuższy staż pracy w oświacie, wynoszący 17 lat. W roku szkolnym 2016/2017 egzaminowała na maturach ustnych, posiada jako jedyny nauczyciel języka niemieckiego uprawnienia do sprawdzania prac pisemnych na maturze, wyjeżdżała z młodzieżą na warsztaty do Niemiec. Powódka nie jest skonfliktowana z gronem pedagogicznym.

Pozwany w dniu 24 maja 2017 r. wypowiedział powódce stosunek pracy ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2017 r. wskazując jako przyczynę zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów w szkole i zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnienie na stanowisku nauczyciela języka niemieckiego. W trakcie wręczenia wypowiedzenia dyrektor pozwanego Zespołu poinformował powódkę, że z uwagi na zmiany organizacyjne nie jest w stanie zapewnić jej godzin pracy. Zostawia K. K., ponieważ powódka ma najkrótszy staż pracy w pozwanym Zespole, a dwie pozostałe osoby pracują na zastępstwo za nauczycielki języka niemieckiego przebywające na urlopach dla poratowania zdrowia. Przyczyną wypowiedzenia był pogłębiający się od wielu lat niż demograficzny i zmniejszenie liczby oddziałów. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba oddziałów zmniejszyła się z 26 do 22. W nadchodzącym roku szkolnym nie będzie nauki języka niemieckiego w zasadniczej szkole zawodowej, w klasie I i II technikum język niemiecki będzie językiem dodatkowym, w klasie III tylko w jednej grupie wiodącym będzie język niemiecki, zaś w IV klasie będzie nauczany tylko do kwietnia 2018 r. Nauka języków uwzględnia kontynuację przez uczniów języka wiodącego z gimnazjum, którym jest język angielski. Wiosną dyrektor i dwóch wicedyrektorów pozwanego Zespołu opracowali kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia. W oparciu o te kryteria uznali, że powódka wypadła najgorzej. Ocenie nie poddano dwóch nauczycielek przebywających na urlopach dla poratowania zdrowia, gdyż miały one najdłuższy staż pracy i największy dorobek ani dwóch zastępujących je osób. Oceniano powódkę i K. K. Brany był pod uwagę staż pracy w pozwanym Zespole bowiem powódka wcześniej pracowała w szkole podstawowej i gimnazjum, gdzie jest niższy poziom kształcenia niż w szkole ponadgimnazjalnej z egzaminami zawodowymi i maturalnymi. Powódka od 2015 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty