06.03.2018 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 6 marca 2018 r., sygn. II UZ 118/17

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z wniosku Z. F. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w T. z udziałem zainteresowanych P. J. i M. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w G. o świadczenie rehabilitacyjne, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 6 marca 2018 r., zażalenia wnioskodawcy na wyrok Sądu Okręgowego w T. z dnia 11 sierpnia 2017 r., sygn. akt IV Ua (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w T. do rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania zażaleniowego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w T. wyrokiem z dnia 11 sierpnia 2017 r., wydanym na skutek apelacji wniesionej przez ubezpieczonego Z. F. od wyroku Sądu Rejonowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w T. z dnia 11 grudnia 2014 r., uchylił ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w T., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania apelacyjnego i postępowania kasacyjnego.

Sąd Okręgowy przypomniał, że Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w T. wyrokiem z dnia 11 grudnia 2014 r. oddalił odwołanie ubezpieczonego od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w T. z dnia 14 maja 2014 r., odmawiającej przyznania ubezpieczonemu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

Podstawę tego rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia faktyczne dokonane przez Sąd pierwszej instancji. Ubezpieczony wyczerpał sześciomiesięczny okres pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego z dniem 2 kwietnia 2014 r. Leczył się z powodu złamania obojczyka. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego nie odzyskał jednak zdolności do pracy z uwagi na brak zrostu - staw rzekomy obojczyka z ograniczeniem funkcji barku. Skuteczne wyleczenie wymagało przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Zabieg ten był planowany na dzień 4 listopada 2014 r., jednakże nie odbył się w tym terminie. Możliwy kolejny termin operacji to początek stycznia 2015 r. Po zabiegu operacyjnym istniało wprawdzie rokowanie odzyskania przez ubezpieczonego zdolności do pracy, ale w okresie nie krótszym niż 5 miesięcy, to znaczy nie wcześniej niż w maju 2015 r. Dozwolony przepisami art. 18 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa okres 12 miesięcy (360 dni) pobierania świadczenia rehabilitacyjnego upłynąłby natomiast z dniem 28 marca 2015 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty