21.03.2018 Ubezpieczenia

Postanowienie SN z dnia 21 marca 2018 r., sygn. II UK 226/17

Skoro zagraniczna osoba prawna może prowadzić działalność w Polsce i zatrudniać pracowników wedle prawa polskiego, to konsekwentnie może wystąpić o interpretację w przedmiocie rozstrzygnięcia właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego dla pracowników oddelegowanych do pracy za granicą.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z wniosku "M." GmbH z siedzibą w A. Oddział Przedsiębiorcy Zagranicznego w O. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawnych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 21 marca 2018 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 25 listopada 2016 r., sygn. akt III AUa (...),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od skarżącego na rzecz wnioskodawcy 240 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w (...) wyrokiem z 25 listopada 2016 r. oddalił apelację pozwanego (skarżącego) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od wyroku Sądu Okręgowego w O. z 13 stycznia 2016 r., który uwzględnił odwołanie M. GmbH w A. Oddział Przedsiębiorcy Zagranicznego w O. i zmienił decyzję pozwanego z 12 maja 2015 r. i zobowiązał go do wydania pisemnej interpretacji w zakresie wniosku przedsiębiorcy. Sąd zwrócił uwagę na sytuację wynikającą ze swobody przepływu osób, kapitału oraz na regulację krajową (art. 10, 13, 85 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) i stwierdził, że pozwany niezasadnie odmówił legitymacji oddziałowi zagranicznego przedsiębiorcy do złożenia wniosku o interpretację prawa. Jest bowiem płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne i stosuje się unijne przepisy o koordynacji ubezpieczeń społecznych. Pytania dotyczą ustalania obrotów spółki jako jednego z kryteriów oceny właściwego ustawodawstwa oraz czy praca za granicą stanowi oddelegowanie albo podróż służbową w aspekcie regulacji w sprawie podstawy wymiaru składek. Podstawową kwestią jest jednak podleganie pracownika ustawodawstwu polskiemu w zakresie ubezpieczeń społecznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty