Wyrok SN z dnia 14 marca 2018 r., sygn. II BP 1/17
Dyrektor szkoły, który rozwiąże umowę o pracę z nauczycielem zatrudnionym na czas określony (do końca czerwca), nie może wypłacać mu ekwiwalentu urlopowego za cały rok szkolny.
Gazeta Prawna nr 98/2018
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Halina Kiryło (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Jolanta Frańczak
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z powództwa A. Ć. przeciwko Szkole Podstawowej Nr (...) w W. o ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 14 marca 2018 r., skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia powódki na wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia 15 lutego 2016 r., sygn. akt VII Pa (...),
oddala skargę.
Uzasadnienie
Powódka A. Ć. domagała się zasądzenia na jej rzecz od pozwanej Szkoły Podstawowej Nr (...) w W. tytułem ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy kwoty 2.909,76 zł wraz z ustawowymi odsetkami i kosztami procesu.
Sąd Rejonowy wyrokiem z dnia 5 stycznia 2016 r. uwzględnił powództwo. Natomiast Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z dnia 15 lutego 2016 r., zmienił wyrok
Sądu pierwszej instancji w ten sposób, że oddalił powództwo i nie obciążył powódki kosztami procesu na rzecz strony pozwanej.
W sprawie ustalono, że powódka A. Ć. uprzednio zatrudniona była w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr (...) w W., na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 września 2011 r. do 31 sierpnia 2012 r. i wykorzystała w całości przysługujący jej urlop wypoczynkowy u tego pracodawcy. Kolejny stosunek pracy powódka nawiązała ze stroną pozwaną - Szkołą Podstawową nr (.) w W., na czas określony od 1 września 2012 r. do 30 czerwca 2013 r., na stanowisku pedagoga szkolnego w pełnym wymiarze zajęć. W 2012 r. w okresie ferii zimowych, powódka wykorzystała 4 dni urlopu wypoczynkowego. Po ustaniu zatrudnienia u strony pozwanej, pracodawca wypłacił powódce ekwiwalent za 24 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, tj. kwotę 1365,68 zł netto, przyjmując, że wymiar urlopu wypoczynkowego należnego powódce jest proporcjonalny do okresu jej zatrudnienia w roku kalendarzowym, w którym ustał łączący strony stosunek pracy, czyli w roku 2013. Skoro powódka przepracowała u strony pozwanej w tymże roku kalendarzowym sześć miesięcy, to zdaniem pracodawcy, wymiar jej urlopu wypoczynkowego wynosił proporcjonalnie połowę z całości urlopu należnego za 2013 rok, czyli 1/2 z 56 dni = 28 dni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty