23.11.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 23 listopada 2018 r., sygn. II CSK 682/17

1. Roszczenia związane z ustanowioną służebnością mieszkania mają majątkowy charakter, ponieważ taki charakter ma to ograniczone prawo rzeczowe, a jego realizacja wpływa bezpośrednio na stosunki majątkowe stron.

2. Służebnością osobistą mieszkania nie można obciążyć udziału w nieruchomości wspólnej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogumiła Ustjanicz (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Anna Kozłowska

SSN Roman Trzaskowski

w sprawie z powództwa J. C. przeciwko F. F. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 23 listopada 2018 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 6 czerwca 2017 r., sygn. akt I ACa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód domagał się zasądzenia od pozwanego kwoty 300 000 zł tytułem odszkodowania za nieustanowienie na jego rzecz służebności mieszkania oraz kwoty 5000 zł tytułem odszkodowania za skradzione mu ruchomości.

Sąd Okręgowy w S. wyrokiem z dnia 21 września 2016 r. oddalił powództwo. Ustalił, że powód wraz z żoną J. C. umową z dnia 3 lipca 2003 r. podarowali córce E. C. nieruchomość położoną w K., obejmującą wskazane działki o łącznej powierzchni 3,21 ha. Obdarowana ustanowiła na rzecz darczyńców nieodpłatnie służebność osobistą polegającą na prawie korzystania z jednej, wskazanej izby w budynku mieszkalnym usytuowanym na działce nr (...) oraz z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego korzystania przez wszystkich mieszkańców. Rodzice obdarowanej zamieszkali we wskazanym pokoju. W marcu 2004 r. zmarła J. C. Córka powoda zawarła w dniu 23 października 2004 r. związek małżeński z pozwanym F. F. i przyjęła jego nazwisko. W późniejszym czasie doszło do zawarcia umowy przez małżonków F., którą została rozszerzona ich wspólność majątkowa małżeńska na prawo własności nieruchomości położonej w K. W 2007 r. powód zawarł związek małżeński z Z. C, do której wyprowadził się jeszcze przed ślubem. Wyprowadzając się zamknął swój pokój na klucz, przyjeżdżał do niego raz na dwa miesiące lub raz na pół roku, sprzątał go, przebywał w nim przez pewien czas. W okresie wspólnego zamieszkiwania powoda z córką i zięciem pomiędzy stronami dochodziło do awantur i konfliktów oraz interwencji policji. W dniu 1 maja 2008 r. powód złożył w komisariacie policji zawiadomienie o dokonaniu włamania do zamkniętej szopy usytuowanej w K. nr (...) i kradzieży silnika oraz urządzenia o nazwie krajzega. Podejrzewał, że dokonali tego córka z zięciem. Dochodzenie zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty