Postanowienie SN z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn. III CNP 10/18
Rozpoznanie skargi nadzwyczajnej co do zasady powinno doprowadzić do wyeliminowania orzeczenia sprzecznego z prawem. Oznacza to, że skorzystanie ze skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia nie może wyprzedzać postępowania ze skargi nadzwyczajnej, która stanowi dodatkową, nieznaną wcześniej gwarancję usunięcia wadliwego orzeczenia i tym samym przyczyny zaistnienia szkody. W takiej sytuacji nie byłoby podstawy do przyjmowania odpowiedzialności Skarbu Państwa.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bogumiła Ustjanicz
w sprawie z powództwa Z. R. i S. R. przeciwko P. S.A. z siedzibą w W. i T. S.A. z siedzibą w K. o nakazanie usunięcia słupów energetycznych wraz z linią energetyczną i zakaz wykonywania aktów posiadania, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 12 grudnia 2018 r., na skutek skargi strony pozwanej o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 9 marca 2016 r., sygn. akt II Ca (...),
odrzuca skargę.
Uzasadnienie
Powodowie S. R. i Z. R. domagali się nakazania pozwanym P. S. A. w W. i T. S.A. w K. usunięcia słupów energetycznych wraz z linią energetyczną i zakazania im wykonywania aktów posiadania w stosunku do opisanej nieruchomości stanowiącej wspólność majątkową małżeńską powodów.
Sąd Rejonowy w S. wyrokiem z dnia 26 marca 2015 r. nakazał Spółce E. usunięcie 12 słupów energetycznych wraz z przebiegającymi pomiędzy nimi liniami energetycznymi oraz Spółce T. usunięcie trzech słupów energetycznych, wraz z przebiegającymi między nimi liniami energetycznymi, usytuowanych na nieruchomości powodów, a także zakazał pozwanym wykonywania jakichkolwiek aktów posiadania w stosunku do tej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty