07.12.2018 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 7 grudnia 2018 r., sygn. III CZP 61/18

W umowie ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym roszczenie o wypłatę wartości wykupu ubezpieczenia, nie stanowiącej kosztów udzielonej ochrony ubezpieczonej, przedawnia się w terminie określonym w art. 118 k.c.

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Monika Koba (przewodniczący)

SSN Anna Kozłowska

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa T. M. przeciwko [...] Towarzystwu Ubezpieczeń S.A. w W. o zapłatę, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 7 grudnia 2018 r. zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w K. postanowieniem z dnia 9 marca 2018 r., sygn. akt II Ca [...],

"Czy do roszczenia o wypłatę części wartości wykupu zatrzymanego przez ubezpieczyciela na podstawie abuzywnych postanowień umowy ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, przysługującego ubezpieczającemu lub ubezpieczonemu będącemu konsumentem przeciwko ubezpieczycielowi, ma zastosowanie trzyletni termin przedawnienia zgodnie z przepisem art. 819 § 1 k.c. czy termin dziesięcioletni zgodnie z przepisem art. 118 k.c?"

podjął uchwałę:

W umowie ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym roszczenie o wypłatę wartości wykupu ubezpieczenia, nie stanowiącej kosztów udzielonej ochrony ubezpieczonej, przedawnia się w terminie określonym w art. 118 k.c.

Uzasadnienie

Powódka T. M. w dniu 3 października 2007 r. zawarła z pozwanym (...) Towarzystwem Ubezpieczeń S.A. w W. umowę ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, ze składką opłacaną regularnie. Przedmiotem umowy ubezpieczenia było życie powódki, umowa zapewniała także możliwość oszczędzania z funduszem kapitałowym. Na wypadek śmierci ubezpieczonej świadczenie miało wynosić sumę ubezpieczenia powiększoną o wartość polisy (§ 6 o.w.u.). W celu inwestowania środków pochodzących ze składek pozwany oferował ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, z określonymi zasadami wyceny jednostek udziałowych i terminu ich zamiany na środki pieniężne. Przed podpisaniem umowy pośrednik przekazał powódce informacje o rodzaju proponowanej umowy, dotychczasowych wynikach funduszy i możliwych do osiągnięcia korzyściach. Zapewnił jej także możliwość zapoznania się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i tabelami opłat, z której skorzystała. Pośrednik poinformował ją o tym, że wypłata (wykup) bez opłat likwidacyjnych może nastąpić dopiero po dziesięciu latach trwania umowy, a wcześniejsza rezygnacja z umowy będzie wiązała się z potrąceniem opłaty. Nie zapewniał jej, że wypłacona suma będzie co najmniej równa sumie wpłaconych składek, a zyski ponadprzeciętne. Powódka zdecydowała się na zawarcie umowy w celu odkładania pieniędzy i ich pomnażania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty