05.10.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 5 października 2018 r., sygn. I CSK 608/17

Obowiązki spedytora wynikające z umowy spedycji obejmują czynności związane z organizacją przewozu, mające charakter zewnętrzny wobec usługi przewozowej. Zgodnie z art. 794 § 1 k.c. należą do nich wysłanie lub odbiór przesyłki, a także inne usługi związane z przewozem, nie jednak sam przewóz. Chodzi zatem o fachową pomoc przy usłudze przewozu, organizację transportu, w tym zawarcie umowy przewozu z konkretnym kontrahentem, nie zaś świadczenie przewozu. Na podstawie art. 800 k.c. spedytor może wprawdzie samodzielnie dokonać przewozu, wstępując w prawa i obowiązki przewoźnika. W takim jednak przypadku stosunek prawny spedycji uzyskuje złożony charakter przez poszerzenie go o elementy przewozu.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Monika Koba (przewodniczący)

SSN Paweł Grzegorczyk (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z powództwa M. M. przeciwko (...) Zakładowi Ubezpieczeń S.A. w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 5 października 2018 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 12 kwietnia 2017 r., sygn. akt I ACa (...),

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od powódki na rzecz pozwanej kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka M. M. prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą PHU "M." domagała się od pozwanej (...) Zakładu Ubezpieczeń S.A. zapłaty kwoty 48 982,40 euro z odsetkami, tytułem naprawienia szkody objętej ochroną ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Sąd pierwszej instancji - Sąd Okręgowy w W. ustalił, że powódka w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nawiązała stałą współpracę z Z. S.A. z siedzibą w W. (Z.) organizując transport towarów z częstotliwością dwa do pięciu razy tygodniowo. Powódka i zleceniodawca nie byli związani umową na piśmie, a każdorazowe zlecenie składano telefonicznie bądź pocztą elektroniczną. Do przewozu towaru powódka wykorzystywała zarówno stałych przewoźników, jak i takich, którzy ogłaszali się na portalach internetowych, w szczególności na giełdach transportowych. Zgodnie z warunkami uzgodnionymi między stronami, przewozu towaru mogła dokonać powódka bądź podwykonawcy, a zleceniodawca określał miejsce załadunku i rozładunku oraz cenę usługi. Z. nie nadzorowała transportu towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty