Wyrok SN z dnia 24 stycznia 2018 r., sygn. I CSK 221/17
1. Instytucja sprostowania stanowi szczególny mechanizm prawa prasowego pozwalający opinii publicznej na zapoznanie się ze stanowiskiem opozycyjnym w stosunku do opublikowanego i umożliwiającym zainteresowanemu zajęcie własnego stanowiska, za pośrednictwem tego samego środka przekazu. Wykładnia przepisów dotyczących sprostowania nie może prowadzić do eliminacji tego uprawnienia, ze względu na niewykonywanie przez redaktora naczelnego swoich obowiązków, skoro istotą procesu jest kontrola zasadności dokonanej przez redaktora naczelnego odmowy opublikowania sprostowania.
2. Prawo prasowe nie wymaga, by tekst sprostowania został zredagowany jako wypowiedź o określonej postaci stylistycznej i formie gramatycznej oraz nawiązywał do każdego fragmentu tekstu, który autor sprostowania uznaje za nieprawdziwy czy nieścisły.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Monika Koba (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Mirosław Bączyk
SSN Grzegorz Misiurek
w sprawie z powództwa Naczelnej Izby Lekarskiej w W. przeciwko T.L. o sprostowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 stycznia 2018 r., skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 14 grudnia 2016 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w W. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 grudnia 2016 r. Sąd Apelacyjny w W. oddalił apelację pozwanego T.L. od wyroku Sądu Okręgowego w W. nakazującego T.L. -redaktorowi naczelnemu tygodnika "X.", w uwzględnieniu powództwa Naczelnej Izby Lekarskiej w W. (dalej: "NIL") opublikowanie na łamach wymienionego tygodnika na stronie dziesiątej, w terminie 14 dni od uprawomocnienia się wyroku, sprostowania okolonego ramką, zatytułowanego "Sprostowanie artykułu pod tytułem "[...]" z [...] 2016 r. o następującym brzmieniu: "W artykule pod tytułem "[...]" autorstwa M. K. i W. C. opublikowanym w numerze [...] tygodnika "X." pojawiły się nieprawdziwe informacje jakoby "Minister Zdrowia przekazał Naczelnej Izbie Lekarskiej wielomilionową dotację z budżetu państwa" oraz jakoby "jedną z pierwszych decyzji Ministra było przyznanie Naczelnej Izbie Lekarskiej (NIL) rekordowej dotacji (w sumie chodzi o 16 mln zł)". Naczelna Izba Lekarska ma otrzymać kwotę 1 229 748 zł tytułem zwrotu kosztów poniesionych na zadania realizowane w imieniu państwa w okresie dziesięciu lat (2005-2015)." podpisanego "K. S. - rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty