Uchwała SN z dnia 10 sierpnia 2018 r., sygn. III CZP 22/18
W umowie ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym roszczenie o wypłatę wartości wykupu ubezpieczenia, nie stanowiącej kosztów udzielonej ochrony ubezpieczonej, przedawnia się w terminie określonym w art. 118 k.c.
Teza urzędowa
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Anna Kozłowska (przewodniczący)
SSN Krzysztof Strzelczyk
SSN Roman Trzaskowski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa J. G. przeciwko (...) Towarzystwu Ubezpieczeń na Życie S.A. z siedzibą w W. o ustalenie i o zapłatę, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 10 sierpnia 2018 r., zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w K. postanowieniem z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. akt II Ca (...),
"Czy do roszczenia o wypłatę części świadczenia wykupu zatrzymanego przez ubezpieczyciela na podstawie abuzywnych postanowień umowy ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, przysługującego ubezpieczającemu lub ubezpieczonemu będącemu konsumentem przeciwko ubezpieczycielowi, ma zastosowanie trzyletni termin przedawnienia zgodnie z przepisem art. 819 § 1 k.c. czy termin dziesięcioletni zgodnie z przepisem art. 118 k.c?"
podjął uchwałę:
W umowie ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym roszczenie o wypłatę wartości wykupu ubezpieczenia, nie stanowiącej kosztów udzielonej ochrony ubezpieczonej, przedawnia się w terminie określonym w art. 118 k.c.
Uzasadnienie
W pozwie wniesionym przeciwko (...) Towarzystwu Ubezpieczeń na Życie S.A. w W. (dalej - „Ubezpieczyciel") Powód - J. G. domagał się ustalenia nieważności zawartej z pozwanym w dniu 20 marca 2008 r. umowy ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym i zasądzenia kwoty 12.306,18 zł z tytułu zwrotu składek uiszczonych na podstawie tej umowy wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, ewentualnie o ustalenie, że niedozwolone i bezskuteczne są postanowienia zastosowanych przy zawarciu tej umowy ogólnych warunków ubezpieczenia, określające wysokość należnego od Ubezpieczyciela świadczenia wykupu jako oznaczony procent wartości rachunku pochodzącej z zainwestowanych składek regularnych, i zasądzenie kwoty 9.031,43 zł pobranej na podstawie tych postanowień wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty