22.02.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 22 lutego 2018 r., sygn. I CSK 367/17

Z treści art. 15 ust. 1 pkt 4 u.z.n.k. nie wynika domniemanie, które miałoby prowadzić do wniosku, iż pobieranie opłaty innej niż marża handlowa przesądza już o utrudnianiu przedsiębiorcy, który je ponosi, dostępu do rynku. Samo ograniczenie dostępu do rynku poza charakterem danej opłaty może wynikać z oceny wszystkich okoliczności rozpoznawczej sprawy, tj. okoliczności towarzyszących pobieraniu danych opłat od kontrahenta.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mirosław Bączyk (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Agnieszka Piotrowska

SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z powództwa J.W. przeciwko ,,C." spółce z o.o. w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 22 lutego 2018 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 18 listopada 2016 r., sygn. akt I ACa ."/15,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w W. do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód - J.W. w pozwie skierowanym przeciwko ,,C." spółce z o.o. wnosił o zasądzenie od strony pozwanej kwoty 3.882.071,89 zł z odsetkami. Według powoda, przewidziane w umowach łączących strony w 2007-2009 opłaty za usługi miały w większości charakter fikcyjny, o nieustalonej i niesprecyzowanej treści oraz o nieweryfikowalnym zakresie wykonania (s. 15 uzasadnienia zaskarżonego wyroku).

Sąd Okręgowy zasądził od strony pozwanej na rzecz strony powodowej kwotę 3.286.510 zł wraz z odsetkami i oddalił powództwo w pozostałym zakresie (w zakresie skapitalizowanych odsetek; s. 2 uzasadnienia zaskarżonego wyroku).

Zasadnicze elementy stanu faktycznego są następujące:

Strony łączyły generalne umowy o współpracę w latach 2007 - 2009. Obecna strona pozwana jest następcą prawym innego podmiotu. Umowy określały warunki sprzedaży produktów oferowanych przez stronę powodową. Umowy te były konkretyzowane w szczegółowych umowach sprzedaży.

W umowach generalnych przewidziano 4 postaci opłat: a) "wynagrodzenie netto za intensyfikację działalności handlowej w formie - bonus roczny od obrotu bezwarunkowy", b) "wynagrodzenie za intensyfikację działalności handlowej w formie - bonus roczny od obrotu warunkowy", c) "wynagrodzenie za usługi marketingowe"; d) "wynagrodzenie należne z tytułu nadzwyczajnych akcji promocyjnych". Na fakturach opłaty te przybierały różne nazwy i trudno było jednoznacznie przypisać daną opłatę wskazaną na fakturze do odpowiednich postanowień umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty