28.02.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 28 lutego 2018 r., sygn. II CNP 21/17

Niezgodność z prawem rodząca odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa musi mieć charakter kwalifikowany, elementarny i oczywisty, tylko bowiem w takim przypadku orzeczeniu sądu można przypisać cechy bezprawności.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marian Kocon (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Grzegorz Misiurek

SSN Maria Szulc

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 28 lutego 2018 r. skargi Z. S. o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Ł.z dnia 11 marca 2015 r., sygn. akt XIII Ga .../14 wydanego w sprawie z powództwa J. W. przeciwko Z. S. o zapłatę,

oddala skargę.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1 lipca 2014 r. Sąd Rejonowy w K. uwzględnił powództwo J. W. i zasądził od pozwanego Z. S. na rzecz powódki kwotę 42240,81 zł z odsetkami, a Sąd Okręgowy w Ł. podzielił ustalenia tego Sądu, jak i jego rozważania prawne, i apelację pozwanego wyrokiem z dnia 11 marca 2015 r. oddalił. Oddalając apelację wskazał, że bezzasadny okazał się zarzut dotyczący błędu w ustaleniach faktycznych, a polegający na ustaleniu, że strony łączyła także umowa doradztwa podatkowego w zakresie udzielania porad podatkowych. Dla oceny tej treści umowy bez znaczenia jest okoliczność, że pozwany nie miał uprawnień doradcy podatkowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty