Postanowienie SN z dnia 17 stycznia 2018 r., sygn. IV CSK 163/17
W przypadku, gdy nakład był poczyniony przez jednego współwłaściciela tylko na te części rzeczy wspólnej, z której korzystał on samodzielnie, z wyłączeniem innych współuprawnionych, to do rozliczenia takiego nakładu nie ma zastosowania art. 207 k.c. Pozostali współwłaściciele, którzy nakładów tych nie dokonali i nie pokryli ich w cenie nabycia udziałów, nie mogą być przy zniesieniu współwłasności bezpodstawnie wzbogaceni kosztem ponoszącego nakłady, jeżeli wartość nieruchomości ustalona została z uwzględnieniem tych nakładów i tak określona została wysokość dopłat wyrównujących te nakłady.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Władysław Pawlak (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Mirosław Bączyk
SSN Bogumiła Ustjanicz
w sprawie z wniosku M.K. przy uczestnictwie [...] o zniesienie współwłasności nieruchomości, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 17 stycznia 2018 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy M.K. i uczestniczki postępowania G.O.- K. od postanowienia Sądu Okręgowego w [...] z dnia 11 maja 2016 r.,
uchyla zaskarżone postanowienie i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w [...] do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
W dniu 18 marca 2004 r. Sąd Rejonowy w [...] wydał postanowienie wstępne, w którym uznał za niedopuszczalne dochodzenie przez wnioskodawcę M.K. w postępowaniu o zniesienie współwłasności nieruchomości położnej w [...] przy ul. O. 15, roszczenia o rozliczenie poczynionych przez niego nakładów w postaci nadbudowy drugiego piętra i podniesienia strychu w usytuowanym na tej nieruchomości budynku mieszkalnym. W wyniku apelacji wnioskodawcy, Sąd Okręgowy w [...] postanowieniem z dnia 31 sierpnia 2004 r. uchylił powyższe orzeczenie i przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu opowiedział się za rzeczowym charakterem nakładów dokonanych przez wnioskodawcę.
Kolejnym postanowieniem wstępnym z dnia 8 października 2007 r. Sąd Rejonowy w [...] uznał za usprawiedliwione co do zasady żądanie A. P. i P. R. ustanowienia odrębnej własności lokali oznaczonych jako strych A o powierzchni 82,46 m oraz strych B i C o powierzchni 53,66 m. Apelacja została oddalona postanowieniem Sądu Okręgowego w [... ] z dnia 28 sierpnia 2008 r. Ostatecznie jednak nie doszło do zaadaptowania strychu na samodzielne lokale.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty