Postanowienie SN z dnia 23 października 2018 r., sygn. I UK 424/17
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z odwołania J. J.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Z.
o emeryturę górniczą,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 23 października 2018 r.,
skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
z dnia 20 czerwca 2017 r., sygn. akt III AUa (…),
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania, bez obciążania skarżącego kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny w (…) III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 20 czerwca 2017 r. oddalił apelację wnioskodawcy J. J. od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. z dnia 25 lutego 2016 r. oddalającego odwołanie wnioskodawcy od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Z. z dnia 22 lipca 2015 r. odmawiającej przyznania mu prawa do emerytury górniczej.
Sądy obu instancji uznały odwołanie wnioskodawcy za bezpodstawne, ponieważ nie udowodnił on wymaganego do przyznania mu emerytury górniczej, okresu pracy górniczej i równorzędnej w wymiarze 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 1270 ze zm., dalej powoływana jako „ustawa emerytalna”). Z ustaleń Sądu Okręgowego wynika, że organ rentowy uznał za udowodniony staż pracy górniczej i równorzędnej w wymiarze 8 lat, 6 miesięcy i 19 dni oraz staż pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust. 1, w wymiarze 8 lat, 4 miesięcy i 26 dni. Zatem do wymaganego stażu ogólnego zabrakło wnioskodawcy 16 lat, 5 miesięcy i 11 dni, a do stażu pracy z art. 50c ust. 1 - 6 lat, 7 miesięcy i 4 dni. Spór sprowadzał się do oceny możliwości zaliczenia okresu pracy wnioskodawcy w Kopalni Węgla (…) w R. od 4 stycznia 1988 r. do 16 listopada 2006 r. jako pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust. 1 pkt 4. W tym spornym okresie wnioskodawca na początku zmiany przywoził ciągnikiem z przyczepą z bazy na miejsce pracy rury, przewody wiertnicze, kable, sprężarkę, agregaty, świdry, chwytaki, łopaty oraz inne potrzebne narzędzia. Następnie uczestniczył w ich rozładunku, a na zakończenie zmiany. Czasami, gdy nie było prac „ciągnikowych” wnioskodawca skręcał lub rozkręcał przewody za pomocą klucza, pomagał przy skręcaniu rur, usuwał łopatą ziemię przy pracującym urządzeniu wiertniczym. Wspornym okresie wnioskodawca pracował na dwóch oddziałach (O-3 oraz rs-8) i obsługiwał ciągniki lub pracował na rzecz oddziału odwodnieniowego. Na gruncie takich ustaleń Sądy obu instancji doszły do przekonania, że sporne prace wykonywane przez wnioskodawcę nie spełniały warunku z art. 50 ust. 1 pkt 4 ustawy emerytalnej, gdyż ustawodawca do prac górniczych na odkrywce zaliczył wyłącznie prace przy ręcznym lub zmechanizowanym urabianiu, ładowaniu oraz przewozie nadkładu i złoża, przy pomiarach w zakresie miernictwa górniczego oraz przy bieżącej konserwacji agregatów i urządzeń wydobywczych. Takich prac wnioskodawca nie wykonywał, a jedynie przywoził ciągnikiem z bazy na miejsce odkrywki rury, przewody wiertnicze, kable, sprężarkę, agregaty, świdry, chwytaki, łopaty oraz inne narzędzia, rozładowywał je, a na koniec zmiany powrotnie odwoził. Sąd Apelacyjny podkreślił, że sama nazwa stanowiska nie ma znaczenia, jeżeli nie polegała na rzeczywistym wykonywaniu pracy górniczej o cechach określonych w ustawie emerytalnej, tylko zatem praca na stanowisku operatora sprzętu pomocniczego i technologicznego na odkrywce stanowi pracę górniczą, jeżeli pracownik pracował przy urabianiu, ładowaniu oraz przewozie nadkładu i złoża, przy pomiarach w zakresie miernictwa górniczego oraz przy bieżącej konserwacji agregatów i urządzeń wydobywczych, tyle że tego typu prac, a nawet zbliżonych rodzajowo, wnioskodawca nie wykonywał.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty