17.10.2018

Wyrok SN z dnia 17 października 2018 r., sygn. II UK 291/17

Sygn. akt II UK 291/17

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Zbigniew Korzeniowski
‎SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z wniosku R. S.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w W.
‎o rentę z tytułu niezdolności do pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 października 2018 r.,
‎skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 30 stycznia 2017 r., sygn. akt III AUa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z dnia 24 lipca 2014 r. oddalił odwołanie wnioskodawcy R. S. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych II Oddziału w W. z dnia 27 sierpnia 2013 r., odmawiającej wnioskodawcy prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, ponieważ nie spełnił on przesłanki z art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 1270 ze zm., dalej jako ustawa o emeryturach i rentach lub ustawa), tj. nie jest niezdolny do pracy.

W sprawie tej Sąd Okręgowy ustalił, że wnioskodawca, urodzony w dniu 23 października 1982 r., ma wykształcenie średnie zawodowe techniczne (zawód wyuczony monter-elektroniki). Pracował 10 lat jako pakowacz płyt DVD w zakładzie pracy chronionej do dnia 30 kwietnia 2013 r. Wnioskodawca ma zdiagnozowany głęboki niedosłuch zmysłowo-nerwowy od wczesnego dzieciństwa, od 18 miesiąca życia do teraz ma aparaty słuchowe. Leczony był w Poradni Laryngologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka w M. oraz w Poradni Laryngologicznej w W. Wnioskodawca nie mówi, nie rozumie pytań, nie odpowiada na pytania. Mowa u niego nie została wykształcona, wydaje nieartykułowane dźwięki, niezrozumiale dla otoczenia. Porozumiewa się językiem migowym i słabo pismem. Analizy DNA z dnia 22 maja 2002 r. z Instytutu Matki i Dziecka w W. potwierdzają genetyczne podłoże niedosłuchu. U wnioskodawcy występują również dolegliwości lędźwiowe kręgosłupa L-S (lumbalizacja SI). Aktualnie w obszarze laryngologicznym występują dysfunkcje w postaci: szorstkiego głosu z krótkim czasem fonacji z trudnością utrzymania wysokości tonu, mowy zniekształconej, niezrozumiałej dla otoczenia, duże zaburzenia czynników prozodycznych mowy, brak komunikacji słownej z otoczeniem. Audiogramy wykazują zachowanie resztek słuchu. W zakresie fizykalnym stan zdrowia wnioskodawcy jest prawidłowy. Istniejące dysfunkcje polegają przede wszystkim na obustronnym głębokim niedosłuchu zmysłowo-nerwowym graniczącym z głuchotą (potwierdzonym genetycznie), zaburzeniach audiogennych artykulacji głosu i mowy znacznego stopnia, zaburzeniach procesu komunikatywnego, lumbalizacją SI. Dodatkowo niewykształcona mowa utrudnia kontakt werbalny z otoczeniem (porozumiewa się on za pomocą języka migowego i pisma). Stan zdrowia wnioskodawcy nie uległ zmianie. Występujące dysfunkcje nie powodują niezdolności do pracy zarobkowej, jest on zdolny do pracy w wyuczonym zawodzie na stanowisku dostosowanym dla osób niesłyszących. W dniu 13 czerwca 2013 r. wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z dnia 11 lipca 2013 r. stwierdza, że nie jest on niezdolny do pracy. Na skutek sprzeciwu od tego orzeczenia Komisja lekarska ZUS, po ponownym zbadaniu wnioskodawcy, wydała orzeczenie z dnia 22 sierpnia 2013 r. stwierdzające brak niezdolności do pracy. Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności orzeczeniem z dnia 26 listopada 2013 r. zaliczył wnioskodawcę do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe, ze wskazaniem istnienia niepełnosprawności od urodzenia. Łączny staż składkowy i nieskładkowy wnioskodawcy wynosi 10 lat, 6 miesięcy i 25 dni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp