27.11.2018

Postanowienie SN z dnia 27 listopada 2018 r., sygn. I PK 250/17

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa I. F.
‎przeciwko T. Spółce Akcyjnej w W.
‎o odszkodowanie,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 listopada 2018 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K.
‎z dnia 6 lipca 2017 r., sygn. akt IX Pa (…),

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 6 lipca 2017 r. Sąd Okręgowy w K. oddalił apelację pozwanej T. Spółki Akcyjnej w W. od wyroku Sądu Rejonowego w K. z dnia 8 marca 2017 r., którym zasądzono od pozwanej na rzecz powódki I. F. kwotę 13.309,41 zł tytułem odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 30 sierpnia 2016 r. i oddalono powództwo w pozostałym zakresie.

Pozwana zaskarżyła powyższy wyrok skargą kasacyjną w całości, wnosząc o zmianę zaskarżonego wyroku i uwzględnienie apelacji pozwanej oraz o zasądzenie od powódki na rzecz skarżącej kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego za obie instancje oraz za postępowanie kasacyjne według norm przepisanych, ewentualnie o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania, przy pozostawieniu temu Sądowi orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Zaskarżonemu wyrokowi zarzuciła naruszenie prawa materialnego: art. 45 ust. 1 k.p., przez błędną wykładnię, polegającą na (-) przyjęciu, że ocena przydatności pracownika do pracy, przeprowadzona przez pracodawcę w okresie trzech miesięcy, nie pozwala na uznanie, iż kryterium dotyczące sposobu wywiązywania się z obowiązków pracowniczych zostało przez pracodawcę zastosowane w sposób obiektywny i sprawiedliwy, podczas gdy w okresie tym pracodawca ma możliwość ustalenia wszystkich faktów dotyczących wykonywania pracy przez pracownika wytypowanego do rozwiązania z nim stosunku pracy, w szczególności w odniesieniu do pracownika z długoletnim stażem pracy, posiadającego odpowiednie doświadczenie zawodowe, (-) przyjęciu, że dokonanie przez pozwaną porównania pracowników zatrudnionych na tożsamym stanowisku pracy (redaktora odpowiedzialnego w Oddziale Terenowym T. (...) S.A. w K.) za ten sam okres (od 8 kwietnia 2016 r. do 30 czerwca 2016 r.) w zakresie ilości zrealizowania przez nich zadań było niesprawiedliwe, niewymierne, a zatem niedające podstaw do dokonania rzetelnej i sprawiedliwej oceny pracy powódki na tle innych pracowników zatrudnionych na tych samych stanowiskach pracy, podczas gdy w przypadku pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie pracy (co miało miejsce w przypadku powódki) rozliczany jest on z wykonania przydzielonych mu do realizacji zadań, a nie z liczby przepracowanych godzin. Skarżąca podniosła również zarzut naruszenia prawa procesowego, mającego wpływ na wynik sprawy: 1/ art. 233 § 1 k.p.c. w związku z art. 391 § 1 k.p.c. i art. 382 k.p.c., przez przyjęcie, że Sąd Rejonowy dokonał wszechstronnej i logicznej (zgodnie z dyspozycją art. 233 k.p.c.) oceny materiału dowodowego, nie przekraczając dopuszczalnej swobodnej oceny dowodów oraz akceptację stanowiska Sądu pierwszej instancji dyskredytującego przedstawione przez pozwaną zestawienie porównawcze z dnia 3 listopada 2016 r. pracowników zatrudnionych na stanowisku pracy redaktora odpowiedzialnego w Oddziale Terenowym T. (...) S.A. w K.; 2/ art. 328 § 2 k.p.c. w związku z art. 391 § 1 k.p.c., przez nieprzedstawienie przez Sąd Okręgowy w uzasadnieniu wyroku spełniającego ustawowe wymogi wyjaśnienia podstawy prawnej oraz przyczyn, dla których Sąd ten odstąpił od przedstawienia własnej wykładni art. 45 § 1 k.p., poprzestając na stwierdzeniu, że ocena prawna Sądu pierwszej instancji jest prawidłowa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp