14.11.2018

Postanowienie SN z dnia 14 listopada 2018 r., sygn. III PZ 10/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący)
‎SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
‎SSN Romualda Spyt

w sprawie z powództwa A. B.
‎przeciwko U. Sp. z o.o. z siedzibą w B.
‎o ustalenie i sprostowanie treści protokołu ustalającego okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 listopada 2018 r.,
‎zażalenia strony pozwanej na postanowienie Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W.
‎z dnia 12 czerwca 2018 r., sygn. akt VIII Pa (…),

oddala zażalenie.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 12 czerwca 2018 r. Sąd Okręgowy w W. odrzucił skargę kasacyjną pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 14 grudnia 2017 r., zapadłego w sprawie z powództwa A. B. przeciwko U. Sp. z o.o. z siedzibą w B. o ustalenie i sprostowanie treści protokołu ustalającego okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy.

W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że wyrokiem z dnia 14 grudnia 2017 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił apelację strony pozwanej od wyroku Sądu Rejonowego w W. z dnia 14 września 2017 r. i zasądził od pozwanej na rzecz powoda 120 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu odwoławczym. Pozwana w dniu 15 grudnia 2018 r. (data stempla pocztowego) złożyła wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku Sądu drugiej instancji oraz doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem. Wdniu 8 lutego 2018 r. pozwana odebrała odpis wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 14 grudnia 2017 r. wraz z uzasadnieniem, a następnie w dniu 6 kwietnia 2018 r. złożyła skargę kasacyjną od tego wyroku.

Analizując dopuszczalność skargi kasacyjnej strony pozwanej w kontekście regulacji art. 398 § 1 k.p.c. Sąd Okręgowy podniósł, że o majątkowym bądź niemajątkowym charakterze prawa, którego dotyczy roszczenie, decyduje majątkowy bądź niemajątkowy charakter dobra, którego naruszenia powód upatruje i którego ochrony się domaga. Wobec tego należy uznać, że prawami majątkowymi są wszelkie prawa wywodzące się bezpośrednio ze stosunków prawnych obejmujących ekonomiczne interesy stron. Niemajątkowe są natomiast prawa służące ochronie dóbr osobistych oraz stosunków rodzinnych pomiędzy małżonkami, krewnymi, powinowatymi. W świetle poglądów judykatury, do kategorii spraw o prawa majątkowe należą spory o sprostowanie protokołu powypadkowego oraz ustalenie, że dane zdarzenie jest wypadkiem przy pracy. W sprawach o ustalenie (art. 189 k.p.c.) roszczenie procesowe zmierza bowiem bezpośrednio do realizacji prawa lub uprawienia mającego wpływ na stosunku majątkowe stron (powoda), tj. do uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadku przy pracy, a także ewentualnie świadczeń przysługujących od pracodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp