08.11.2018

Postanowienie SN z dnia 8 listopada 2018 r., sygn. III UK 5/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak

w sprawie z odwołania I. B.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w K.
‎z udziałem zainteresowanej D. S.
‎o ubezpieczenie społeczne,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 8 listopada 2018 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 12 czerwca 2017 r., sygn. akt III AUa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od I. B. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w K. kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (…) wyrokiem z dnia 12 czerwca 2017 r. oddalił apelację ubezpieczonej I. B. od wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 12 października 2016 r., którym zmieniono decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w K. z dnia 11 czerwca 2015 r., stwierdzającą, że ubezpieczona, jako pracownik u płatnika składek J., nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia 12 lutego 2014 r. w ten sposób, że ustalono, iż I. B. podlegała pracowniczemu ubezpieczeniu społecznemu z tytułu zatrudnienia u płatnika składek od dnia 10 maja 2014 r. oraz oddalono odwołanie w pozostałym zakresie.

W wyrokach Sądów meriti przyjęto, że nie można uznać, aby ubezpieczona od dnia 12 lutego 2014 r. do dnia 9 maja 2014 r. rzeczywiście świadczyła pracę na rzecz płatnika składek na podstawie zawartej przez strony umowę o pracę z dnia 12 lutego 2014 r. Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że w dniu 31 stycznia 2014 r. ubezpieczona podjęła decyzję o rozpoczęciu leczenia operacyjnego, a oczywistym było, że po zabiegu będzie niezdolna do pracy. A zatem podpisując umowę o pracę w rzeczywistości nie zamierzała jej wykonywać Dokumentacja lekarska ponadto potwierdza, że przed zawarciem spornej umowy ubezpieczona była w bardzo złym stanie psychicznym (stany depresyjne), co również wykluczało jej zdolność do pracy. W dniach od 20 do 28 lutego 2014 r. i od 1 marca do 9 maja 2014 r. przebywała na zwolnieniach lekarskich z powodu niezdolności do pracy, przy czym pierwszy z tych okresów był zaplanowany w związku z leczeniem operacyjnym. Wobec tego nie sposób uznać, że realizowała wówczas postanowienia umowy o pracę ani że miała taki zamiar. Sama D.S. potwierdziła, że ubezpieczona nie czuła się na siłach podjąć nowej pracy z uwagi na problemy zdrowotne oraz że nie rozpoczęła świadczenia pracy w dniu podpisania umowy o pracę. Nie przedstawiła również jakichkolwiek dowodów potwierdzających, że ubezpieczona wykonywała na jej rzecz pracę w lutym 2014 r. W konsekwencji, w ocenie Sądu Apelacyjnego, strony nie dążyły do zawarcia stosunku pracy, lecz podpisały sporną umowę dla pozoru, mając świadomość, że ubezpieczona podejmie pracę wówczas, gdy jej stan zdrowia się poprawi. W tej sytuacji w okresie od dnia 12 kwietnia 2014 r. do dnia 9 maja 2014 r. nawiązany stosunek prawny nie spełniał przesłanek z art. 22 k.p. Ubezpieczona rzeczywiście świadczyła pracę na rzecz płatnika składek dopiero od dnia 10 maja 2014 r. Z tego względu dopiero od tej daty mogła być objęta ubezpieczeniami społecznymi, zgodnie z art. 6 ust. 1, art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2017 r., poz. 1778 ze zm., dalej jako ustawa systemowa), a sporna umowa o pracę jest dotknięta częściową nieważnością (art. 58 § 3 k.p.c.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp