08.11.2018

Postanowienie SN z dnia 8 listopada 2018 r., sygn. III PZP 4/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący)
‎SSN Jolanta Frańczak (sprawozdawca)
‎SSN Zbigniew Myszka

Protokolant Grażyna Grabowska

w sprawie z powództwa J. D.
‎przeciwko T. Spółce Akcyjnej w W.
‎o odszkodowanie,
‎po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 8 listopada 2018 r.,
‎zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Okręgowego

w W. z dnia 23 sierpnia 2018 r., sygn. akt XXI Pa (…),

Czy pracownik ma roszczenie o odszkodowanie w związku z wygaśnięciem stosunku pracy na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2016 r. poz. 25) przed upływem okresu równoważnego okresowi wypowiedzenia z art. 36 § 1 k.p.?

odmawia podjęcia uchwały.

UZASADNIENIE

Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia przez Sąd Okręgowy w W. zagadnienie prawne powstało na tle następującego stanu faktycznego:

Sąd Rejonowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W., uwzględniając powództwo J. D. przeciwko pozwanej T. S.A. z siedzibą w W. (dalej jako T. lub T.) wyrokiem z dnia 27 grudnia 2017 r. zasądził od pozwanej na rzecz powoda kwotę 62.182,44 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem wygaśnięcie stosunku pracy, obciążył pozwaną kosztami procesu oraz orzekł o rygorze natychmiastowej wykonalności do kwoty 25.682,34 zł.

W sprawie tej ustalono, że powód został zatrudniony na stanowisku Prezesa Zarządu T. na podstawie umowy o pracę z dnia 14 lipca 2015 r. zawartej na czas określony, obejmujący VII kadencję Zarządu Spółki T., a więc do dnia odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy poświęconego przyjęciu sprawozdania za rok obrachunkowy kończący się z dniem 31 grudnia 2018 r. Zgodnie z zapisami umowy o pracę mogła ona zostać rozwiązana tylko w razie odwołania powoda z funkcji Prezesa Zarządu. Wówczas okres wypowiedzenia wynosił 6 miesięcy i kończył się z upływem ostatniego dnia miesiąca. Od dnia 14 kwietnia 2015 r. powód podlegał ochronie przedemerytalnej przewidzianej w art. 39 k.p. bowiem w dniu 13 kwietnia 2019 r. osiągał wiek emerytalny. W dniu 8 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2016 r., poz. 25 ze zm.; dalej: ustawa nowelizująca), na mocy której skrócono kadencje oraz wygaszono mandaty wszystkich członków zarządu T. Tego samego dnia Minister Skarbu Państwa D. J. powiadomił powoda telefonicznie o powołaniu nowego Prezesa Zarządu w osobie J. K. Okoliczność ta - zgodnie z art. 3 ust. 1 w związku z art. 2 ust. 2 ustawy nowelizującej - spowodowała wygaśnięcie stosunku pracy powoda ze skutkiem natychmiastowym. W dniu 11 stycznia 2016 r. powodowi zostało doręczone świadectwo pracy, w którym wskazano, że datą zakończenia zatrudnienia jest dzień 8 stycznia 2016 r., zaś stosunek pracy rozwiązał się w wyniku rozwiązania umowy o pracę w związku z upływem czasu, na który została zawarta (art. 30 § 1 pkt 4 k.p. w związku z art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej). Powód nie wystąpił o sprostowanie świadectwa pracy. Pozwana nie złożyła powodowi oświadczenia woli wyrażającego chęć zakończenia stosunku pracy ani propozycji zmiany dotychczasowych warunków zatrudnienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp