12.12.2018

Postanowienie SN z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn. I PK 253/17

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek

w sprawie z powództwa E. S.
‎przeciwko „P.” Spółce Jawnej […]
‎o odszkodowanie i ekwiwalent,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 12 grudnia 2018 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K.
‎z dnia 1 czerwca 2017 r., sygn. akt IX Pa […],

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 1 czerwca 2017 r. zmienił zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w J. z dnia 19 grudnia 2016 r., zasądzając od pozwanego […] "P." Spółka Jawna […] na rzecz powoda: kwotę 6.753,20 zł tytułem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop (pkt I); kwotę 1.350 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego za pierwszą instancję (pkt II) oraz odrzucając apelację powoda w pozostałej części (pkt III) i oddalając apelację pozwanego (pkt IV).

W sprawie ustalono, że E. S. był zatrudniony na podstawie umowę o pracę na czas określony od dnia 7 stycznia 2013 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., a następnie od dnia 2 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. W dniu 2 stycznia 2015 r. powód zawarł z pozwanym umowę o pracę na czas nieokreślony, począwszy od dnia 1 stycznia 2015 r.

Powód miał całkowitą swobodę w ustalaniu swego rozkładu czasu pracy, optymalizowaniu organizacji pracy, nie był w żaden sposób kontrolowany a jego obecność w pracy nie była ewidencjonowana. Pod koniec listopada 2015 r. odbyła się rozmowa, w czasie której L. R. przedstawił powodowi propozycję zakończenia współpracy.

W ocenie Sądu Rejonowego, oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę zostało złożone powodowi z zachowaniem wymogów formalnych tj. na piśmie i ze wskazaniem przyczyny rozwiązania umowy o pracę. Jednocześnie Sąd stwierdził, że przyczyna wskazana w oświadczeniu nie jest rzeczywistą przyczyną rozwiązania umowy o pracę, a w każdym przypadku nie jest przyczyną główną zastosowanego trybu rozwiązania umowy. Ponadto pracodawca przekroczył ustawowy miesięczny termin na złożenie pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę (art. 52 § 2 k.p.). Jednocześnie Sąd Rejonowy uznał, że powodowi nie można postawić zarzutu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, gdyż powód faktycznie nie miał gdzie stawiać się do pracy i nie miał miejsca, w którym mógłby pracę świadczyć. W związku z powyższym Sąd Rejonowy zasądził na rzecz powoda odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia - na podstawie art. 56 k.p. i 58 k.p. w związku z art. 36 § 1 pkt 3 k.p. Zdaniem Sądu Rejonowego, należało natomiast oddalić żądanie powoda zasądzenia mu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp