05.12.2018

Postanowienie SN z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. III UK 48/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z odwołania A. B., M. A., M. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w M.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S.
‎z udziałem zainteresowanych: K. S. i Z. W.
‎o objęcie ubezpieczeniem społecznym,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 5 grudnia 2018 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującej się M. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w M. od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
‎z dnia 12 września 2017 r., sygn. akt III AUa […],

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od odwołującej się na rzecz organu rentowego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 12 września 2017 r., III AUa […] Sąd Apelacyjny w […] oddalił apelację A. B., M. A. oraz M. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w M. w sprawie toczącej się przy udziale zainteresowanych K. S. i Z. W. od wyroku Sądu Okręgowego w S. z 27 października 2016 r., VII U […], w którym to Sąd pierwszej instancji oddalił odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. z 9 grudnia 2013r., w których organ rentowy stwierdził, że A. B., M. A., K. S. i Z. W. jako osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia u płatnika składek M. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w M., podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowi wypadkowemu w okresach wskazanych w decyzjach.

W ocenie organu rentowego, umowy zawarte pomiędzy płatnikiem składek a zainteresowanymi A. B., M. A., K. S. i Z. W. mimo, że zostały nazwane umowami o dzieło, faktycznie są umowami o świadczenie usług, gdyż nie odpowiadają treści art. 627 i następne Kodeksu cywilnego. W uzasadnieniu każdej z tych decyzji organ rentowy wskazał, że przedmiotem zawartych pomiędzy stronami umów była głównie naprawa i konserwacja statków oraz łodzi. Opisał dokładnie przedmiot kolejnych umów cywilnoprawnych oraz wskazał, że spółka do realizacji bieżącej działalności korzystała z usług innych podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych - zawierając umowy cywilnoprawne. Czynności wykonywane w ramach umów zawartych przez płatnika realizowane były ściśle według przepisów zawartych w Dokumentacji Techniczno - Ruchowej (DTR), tj. instrukcji obsługi i standardu jakości każdego urządzenia i maszyny znajdującej się na statku. Wykonawcy przy wykonywaniu napraw musieli dostosować się do czasu pracy załogi, a nadto informować jej członków o swoich czynnościach. Świadczona przez nich praca odbywała się każdorazowo w obecności członka załogi, który dokonywał również odbioru wykonanej pracy oraz uruchamiał naprawiane urządzenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp