20.12.2018

Postanowienie SN z dnia 20 grudnia 2018 r., sygn. II CZ 79/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący)
‎SSN Bogumiła Ustjanicz
‎SSN Karol Weitz (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa A. K.
‎przeciwko Skarbowi Państwa - Prezesowi Sądu Rejonowego w C. i Prokuratorowi Rejonowemu w C.
‎o zapłatę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym

w Izbie Cywilnej w dniu 20 grudnia 2018 r.,
‎zażalenia pozwanego Skarbu Państwa

na wyrok Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 28 marca 2018 r., sygn. akt I ACa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i pozostawia rozstrzygnięcie o kosztach postępowania zażaleniowego w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie.

UZASADNIENIE

Powód A. K. domagał się zasądzenia od pozwanego Skarbu Państwa – Prezesa Sądu Rejonowego w C. kwoty 76 000 z ustawowymi odsetkami od dnia 7 grudnia 2013 r. do dnia zapłaty tytułem odszkodowania, powołując się na art. 417 k.c. W toku postępowania wezwano do udziału Skarb Państwa – Prokuratora Rejonowego w C.

Wyrokiem z dnia 8 listopada 2016 r. Sąd Okręgowy w P. oddalił powództwo.

Sąd Okręgowy ustalił, że powód, prowadząc działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Wielobranżowe K., w okresie od dnia 1 marca 2002 r. do dnia 31 grudnia 2002 r. wykonywał roboty budowlano-instalacyjne polegające na wykonaniu instalacji gazowej i centralnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej Właścicieli i Najemców w S. (dalej jako: „Spółdzielnia”).

Na skutek zawiadomienia Spółdzielni z dnia 28 kwietnia 2003 r. o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez powoda mającego polegać na nieprawidłowościach w wykonaniu inwestycji i zawyżeniu kwot faktur wystawionych Spółdzielni w dniu 1 lipca 2003 r. Prokuratura Rejonowa w C. wszczęła śledztwo, którym objęty został także powód. Postanowieniem z dnia 22 października 2003 r. prokurator zażądał od powoda wydania rzeczy związanych z jego działalności gospodarczą, mogących stanowić dowód w sprawie. W dniu 20 listopada 2003 r. po godzinie 13:10 powód został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji. Przedstawiono mu zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 164 § 1 i art. 286 § 1 k.k. W dniach 20-22 listopada 2003 r. powód był przesłuchiwany przez funkcjonariuszy policji i prokuratora. W dniu 22 listopada 2003 r. o godzinie 13:05 został zwolniony. W dniu 22 listopada 2003 r. powód był obecny podczas przeszukania pomieszczeń jego firmy dokonywanych przez funkcjonariuszy policji, w którego toku dobrowolnie wydał dokumenty wskazane w postanowieniu prokuratora z dnia 22 października 2003 r. Dokumenty te uznano za dowody rzeczowe w sprawie. Powód nie został tymczasowo aresztowany w toku śledztwa. Zastosowano wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego w kwocie 50 000 zł i zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Powód zastosował się do tych środków. W dniu 27 lutego 2004 r. prokurator wniósł akt oskarżenia przeciwko powodowi do Sądu Rejonowego w C. Postępowanie karne toczyło się w latach 2004-2011. W jego toku powód czynił starania o uchylenie środków zapobiegawczych, co uzyskał w przeważającej mierze w 2005 r. W toku postępowania karnego, ze względu na dużą liczbę pokrzywdzonych, w lokalnej prasie zlecane były ogłoszenia zawiadamiające o rozprawie, z podaniem danych powoda.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp