14.12.2018

Postanowienie SN z dnia 14 grudnia 2018 r., sygn. I CSK 706/17

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący)
‎SSN Marta Romańska
‎SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku Państwowego Muzeum (…) w W.
‎przy uczestnictwie A. B. i in., Miasta W. i Województwa (…)
‎o ustanowienie drogi koniecznej,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
‎w dniu 14 grudnia 2018 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawcy
‎od postanowienia Sądu Okręgowego w W.
‎z dnia 10 marca 2017 r., sygn. akt XXVII Ca (…),

uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w W., pozostawiając Temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 13 marca 2015 r. Sąd Rejonowy w W. z wniosku Państwowego Muzeum (…) w W. na nieruchomości położonej w W. przy ul. K. oznaczonej numerem ewidencyjnym działki 38/2 ustanowił służebność drogi koniecznej przechodu i przejazdu w pasie gruntu oznaczonym na mapie geodezyjnej o powierzchni 342 m.kw oraz na nieruchomości położonej w W. przy ul. K. oznaczonej numerem ewidencyjnym działki 49 na rzecz każdoczesnego użytkownika zabudowanej nieruchomości oznaczonej numerem ewidencyjny (…) położonej przy ul. K. i zasądził od wnioskodawcy na rzecz uczestnika Miasta W. kwotę 754 906 złotych tytułem jednorazowego wynagrodzenia za ustanowienie służebności.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd Rejonowy wskazał, że działka oznaczona numerem 38/2 o powierzchni 4.162 m.kw. zabudowana budynkiem jednokondygnacyjnym jest własnością Miasta W. Teren nieruchomości stanowi wyłożony kostką wewnętrzny dziedziniec pomiędzy budynkami Urzędu Miasta, dwoma budynkami mieszkalnymi i budynkiem wnioskodawcy. Z tą nieruchomością sąsiaduje działka nr 49 będąca również własnością Miasta W. Na niej znajduje się budynek mieszkalny, pięciokondygnacyjny usytuowany w obrysie działki stanowiący odrębny przedmiot własności. Jedynie część działki jest niezabudowana i stanowi prześwit bramowy na teren wnioskodawcy. Muzeum nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej od strony dziedzińca, na który jest postawiona rampa rozładunkowa, z której pomocą są wnoszone i wynoszone eksponaty różnej wielkości. Pracownicy muzeum chcąc dostać się na dziedziniec pokonują trasę po działkach nr 38/2 i 49. Sąd Rejonowy wytaczając przebieg drogi koniecznej kierował się opinią biegłego geodety a ustając wysokość wynagrodzenia za obciążenie nieruchomości oparł się na opinii M. J. biegłej z zakresu wyceny nieruchomości. Biegła do dokonania obliczeń wartości nieruchomości przyjęła rynek gruntów niezabudowanych przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowo – usługowe i usługowe oraz zabudowanych obiektami do rozbiórki z obszaru dzielnicy (…) i (…). Biegła wyceniła jeden metr kwadratowy działki nr 38/2 na kwotę 4.4440 złotych przy uwzględnieniu bardzo dobrej lokalizacji, dobrego sąsiedztwa i otoczenia, jak i dobrych możliwości inwestycyjnych oraz przeciętnych parametrów działki zaś dla działki nr 49 wartość jednego metra kwadratowego biegła wyceniła na kwotę 3.916 złotych przy uwzględnieniu tych samych okoliczności. W oparciu o te dane i po analizie zakresu współkorzystania ze służebności biegła wskazała, iż jednorazowe wynagrodzenie z tytułu ustanowienia użytkowania służebności na działce 382/2 dla powierzchni 342 m.kw. wyniosło 501 098 złotych zaś dla powierzchni 51 m.kw. 215 118 złotych. Wysokość tego wynagrodzenia w odniesieniu do działki 49 wyniosła 38 690 złotych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp