Postanowienie SN z dnia 14 grudnia 2018 r., sygn. I CSK 693/17
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący)
SSN Marta Romańska
SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku Instytutu (…) im. (…) w W.
przy uczestnictwie A. P. i Skarbu Państwa - Prezydenta W.
o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 14 grudnia 2018 r.,
skargi kasacyjnej uczestniczki A. P.
od postanowienia Sądu Okręgowego w W.
z dnia 16 marca 2017 r., sygn. akt IV Ca (…),
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w W., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 29 października 2015 r. Sąd Rejonowy w postępowaniu z udziałem A. P. i Skarbu Państwa – Prezydenta miasta W. stwierdził, że wnioskodawca Instytut (…) im. (…) w W. (dalej jako Instytut) nabył z dniem 6 listopada 2004 r. przez zasiedzenie własność nieruchomości o powierzchni 3015 m2 położonej w W. przy ul. Z. oznaczonej numerem działki 60/2.
Sąd Rejonowy ustalił, że nieruchomość objęta wnioskiem stanowi własność A. P. a poprzednio należała do jej matki Z. Z. Na nieruchomości znajdują się zabudowania stanowiące część kompleksu Lecznicy Instytutu. W dniu 6 listopada 1974 r. Prezydent W. wydał na podstawie art. 41 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (jedn. tekst Dz. U. z 1974 r. Nr 10, poz. 64 – dalej jako ustawa wywłaszczeniowa z 1958 r.) decyzję zezwalającą Skarbowi Państwa – Zarządowi Inwestycji Centralnych Ministerstwa Zdrowia i Opieki Socjalnej na zajęcie 17 zabudowanych nieruchomości, w tym także działki będącej własnością uczestniczki A. P., w celu realizacji inwestycji w postaci budowy lecznicy Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej. W latach siedemdziesiątych Skarb Państwa – Zarząd Inwestycji Centralnych Ministerstwa Zdrowia i Opieki Socjalnej wzniósł budynki składające się na kompleks lecznicy. Po zakończeniu budowy, w 1981 r. Skarb Państwa przekazał Instytutowi w posiadanie między innymi nieruchomość objętą wnioskiem. Instytut traktował tę i inne przejęte nieruchomości jako jedną całość z tym, że sąsiednie nieruchomości pozostawały w jego użytkowaniu wieczystym. Na działce objętej wnioskiem został postawiony budynek funkcjonalnie powiązany z kompleksem budynków Instytutu. W stosunku do nieruchomości objętej wnioskiem zostało w 1975 r. wszczęte postępowanie wywłaszczeniowe, które w dniu 3 stycznia 1984 r. zostało zawieszone a następnie podjęte w dniu 3 kwietnia 2007 r. zostało umorzone w związku ze zrealizowaniem zadania inwestycyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty