Postanowienie SN z dnia 21 listopada 2017 r., sygn. I UZ 54/17
Wyrok sądu odwoławczego uchylający wyrok sądu pierwszej instancji i poprzedzającą go decyzję organu rentowego z przekazaniem sprawy do rozpoznania bezpośrednio organowi rentowemu jest zaskarżalny zażaleniem w trybie art. 3941 § 11 k.p.c., a art. 47714a k.p.c. nie ma samodzielnego bytu i jego zastosowanie wymaga w pierwszej kolejności spełnienia warunków z art. 386 § 2 lub § 4 k.p.c., czyli zaistnienia przesłanek uzasadniających uwzględnienie apelacji przez uchylenie wyroku sądu pierwszej instancji.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
SSN Dawid Miąsik
w sprawie z odwołania W.N. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w [...] o jednorazowe odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 21 listopada 2017 r., zażalenia organu rentowego na wyrok Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w [...] z dnia 13 lipca 2017 r.,
1. oddala zażalenie;
2. zasądza od organu rentowego na rzecz odwołującego się kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu zażaleniowym.
Uzasadnienie
Ubezpieczony W.N. wniósł odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w [...] z dnia 6 października 2016 r., domagając się jej zmiany przez ustalenie, że wypadek, jakiemu uległ w dniu 13 lipca 2016 r., był wypadkiem w pracy i przyznanie wnioskodawcy z tego tytułu jednorazowego odszkodowania.
Wyrokiem z dnia 7 marca 2017 r. Sąd Rejonowy w [...] oddalił odwołanie i zasądził od ubezpieczonego na rzecz organu rentowego kwotę 360 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. Zdaniem Sądu pierwszej instancji, przedmiotowe zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322; dalej: ustawa wypadkowa), gdyż ubezpieczony w żaden sposób nie wykazał, aby jego pobyt w G. z dniu 13 lipca 2016 r. miał jakikolwiek związek z prowadzoną przezeń działalnością gospodarczą, a tym bardziej, aby do doznanego przez odwołującego się stłuczenia łokcia i kręgosłupa doszło podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem tejże działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty