18.10.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 18 października 2017 r., sygn. I PK 273/16

Brak wyczerpania trybu przewidzianego w art. 145 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe (j.t. Dz. U. z 2015 r. poz. 233) uniemożliwia podjęcie i kontynuowanie postępowania sądowego przeciwko syndykowi, którego przedmiotem jest dochodzenie wierzytelności ze stosunku pracy wchodzącej do masy upadłości.

Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 1/2018

Ogłoszenie upadłości pracodawcy nie powoduje zawieszenia toczących się przeciwko niemu postępowań o przywrócenie do pracy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bogusław Cudowski

SSN Piotr Prusinowski

w sprawie z powództwa J.K. przeciwko Syndykowi masy upadłości D. Spółce Akcyjnej w [...] w upadłości likwidacyjnej o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 18 października 2017 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w [...] z dnia 31 marca 2016 r.,

I uchyla zaskarżony wyrok w części dotyczącej odszkodowania i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach procesu Sądowi Okręgowemu w [...];

II oddala skargę kasacyjną w pozostałym zakresie.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 października 2015 r. Sąd Rejonowy y w [...] przywrócił J.K. do pracy w D. Spółce Akcyjnej w [...] w upadłości likwidacyjnej na poprzednich warunkach pracy i płacy.

Sąd Okręgowy w [...], po rozpoznaniu apelacji Syndyka masy upadłości D. S.A. w upadłości likwidacyjnej w [...], wyrokiem z dnia 31 marca 2016 r. uchylił zaskarżony wyrok w pkt I i umorzył postępowanie o przywrócenie do pracy oraz zasądził od D. Spółki Akcyjnej w [...] w upadłości likwidacyjnej na rzecz J.K. 27.000 (dwadzieścia siedem tysięcy) zł tytułem odszkodowania; w pozostałym zakresie apelację oddalił oraz orzekł o kosztach procesu.

Sąd drugiej instancji zaaprobował ustalenia faktyczne Sądu Rejonowego. Zamykały się one następującym stwierdzeniem. J.K. została zatrudniona w D. od 1 listopada 1991 r. na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Od dnia 30 czerwca 2005 r. powódka zajmowała stanowisko głównego księgowego. W dniu 17 lipca 2012 r. pracodawca rozwiązał z nią umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty