18.10.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 18 października 2017 r., sygn. I BU 5/16

Sędzia poruszający się na obszarze przyznanej mu swobody i nieprzekraczający jej granic, pozostający w zgodzie z własnym sumieniem, jak też prawidłowo dobierający standardy orzeczenia, działa w ramach porządku prawnego nawet wtedy, gdy wydane przez niego orzeczenie - ocenione a posteriori - jest obiektywnie niezgodne z prawem. Niezgodność z prawem, rodząca odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa, musi mieć zatem charakter kwalifikowany, elementarny i oczywisty, tylko bowiem w takim przypadku orzeczeniu sądu można przypisać cechy bezprawności.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący)

SSN Bogusław Cudowski

SSN Piotr Prusinowski (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania J. P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi [...] z udziałem zainteresowanego P.P. o wypłatę niezrealizowanego świadczenia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, UbezpieczeńSpołecznych i Spraw Publicznych w dniu 18 października 2017 r., skargi organu rentowego o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 24 lutego 2016 r.,

oddala skargę.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w [...] wyrokiem z dnia 6 marca 2015 r. w punkcie 1 oddalił odwołanie P.P.od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział [...] z dnia 8 kwietnia 2014r., odmawiającej odwołującemu się wypłaty niezrealizowanego świadczenia po zmarłym ojcu K. P., zaś w punkcie 2 zmienił decyzję Zakładu z dnia 14 kwietnia 2014 r., odmawiającą odwołującemu się J. P. wypłaty niezrealizowanego świadczenia po zmarłym ojcu K.P. i przyznał mu prawo do niezrealizowanego świadczenia po zmarłym K.P. za marzec 2014 r.

Uzasadniając orzeczenie, Sąd pierwszej instancji przypomniał, iż w odwołaniu od decyzji z dnia 8 kwietnia 2014 r. P. P. domagał się przyznania mu prawa do wypłaty niezrealizowanego świadczenia po ojcu za marzec 2014 r. wskazując, iż wniosek w tej sprawie został złożony w dniu 14 marca 2014 r., na 11 dni przed planowaną wypłatą świadczenia, wyznaczoną na 25 dnia każdego miesiąca. Pomimo tego, ZUS przesłał emeryturę na rachunek zmarłego. Bank odmówił zwrotu świadczenia, gdyż nie był do tego zobowiązany przepisami, a nadto jego ojciec miał zadłużenie debetowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty